kirandulas_20250810


A tengerszem egy hegyvidéki tó, melyet gyakran összetévesztenek a bányatavakkal. A tengerszem elnevezés a Magas-Tátra Halas-tó lengyel nevének (Morskie Oko) tükörfordításából származik, és eredetileg a gleccserek által kivájt mélyedésekben kialakult tavakat jelölte. Manapság a köznyelvben a kisebb bányatavakat is tengerszemnek nevezik, mi is ilyeneket fogunk ma meglátogatni (forrás: wikipedia)
  • Tarcal 2002-ben a Tokaj-hegyaljai borvidékkel együtt a Világörökség része lett. A község feletti dobon egy egyedülálló szobor és egy különleges tó vár bennünket
  • A közel 50 tonnás gránit szobor Európa legnagyobb Jézust ábrázoló alkotása
  • A domb túloldalán egy smaragdzöld tó tündököl, melyet természet alakított egyedülállóvá
  • Sárospataktól pár kilométerre egy másik, egykori bánya maradványaiból alakult ki a Megyerhegyi tengerszem. Ide is egy kisebb túrával juthatunk el.
  • Délután Sárospatakon a Vár vendéglőben zárjuk a napunkat

Az M3-as autópálya 105 kilométerénél, a Rekettyés pihenőben tartunk egy kávészünetet.


Körülbelül 11 órától…


Az Áldó Krisztus szobor tarcali látképe: A spirituális elcsendesedés helyszíne

Tarcal, egy festői szépségű falu Tokaj-Hegyalján, amely nemcsak híres borairól ismert, hanem egy különleges szoborról is, amely sok látogatót vonz: az Áldó Krisztus szoborról. Ez a monumentális alkotás a Terézia-domb tetején található, és lenyűgöző panorámát nyújt a környező borvidékre és hegyekre. Az Áldó Krisztus szobor több szempontból is különleges helyszín, amely egyaránt alkalmas a spirituális elmélyülésre és a természet csodálatára.

Az Áldó Krisztus szobor 2015-ben készült el, és azóta Tarcal egyik legjelentősebb látványosságává vált. Az 8,5 méter magas alkotás a béke és a hit szimbóluma, amelyet helyi és nemzetközi látogatók is gyakran felkeresnek. A szobor Sándor Mária szobrászművész alkotása, és különleges anyagból, műkőből készült, amelynek köszönhetően élettel telibb és tartósabb hatást kelt.

A szobor elhelyezkedése nem véletlen: a Terézia-domb teteje, ahol az Áldó Krisztus áll, egykoron a római katolikus kápolna helyszíne volt, amelyet azonban az 1700-as években elbontottak. A domb azóta is spirituális helyszínként él a helyiek tudatában, ahol a látogatók egyaránt találkozhatnak a vallási hittel és a természet szépségével. (forrás: hotelkoporos.hu)
A Könyves Kálmán utcában, a református és a katolikus templom közötti területen van lehetőség a parkolásra, innen táblákkal jelölt, kissé kacskaringós út vezet felfelé, mely egy ponton ketté válik.

Az egyik irányba haladva közvetlenül a szoborhoz juthatunk, a másik utat választva pedig a Kopasz-hegy oldalába vájt, lélegzetelállító látványt nyújtó bányatóhoz érünk.
Útközben pihenőpadok, piknikező helyek állnak a kirándulók rendelkezésére, a domb tetejéről nyíló lenyűgöző panorámának köszönhetően pedig beláthatják Tarcal egész környékét.


A következő program kb. fél órás buszozással elérhető


A Megyer-hegyi tengerszem egykori malomkőbánya helyén kialakult tó, amelyet a bányaudvarban összegyűlt csapadékvíz töltött fel. Tehát nem egy természetes tengerszem, hanem egy bányató. 
A Megyer-hegy 303 méter magas, és a miocén korban keletkezett vulkáni kúpból épül fel. A hegy riolittufa és hidrokvarcit kőzetből áll, melyet malomkőbányászat céljából fejtettek. A bányászat során keletkezett gödörben összegyűlt esővíz képezte a tó, vagyis a tengerszem alapját. A bányaudvarban láthatóak még a félkész malomkövek és a kőfaragás melléktermékei is.  A tó partján egykori bányászlakások és egy kovácsműhely is található. A terület ma természetvédelmi terület, mely a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága kezelésében van. (forrás: A.I)

A tó legnagyobb mélysége 6,5 m, a tavat körülvevő sziklafalak pedig 70 méterrel magasodnak a víztükör fölé. A lélegzetelállító szépségű tavacskát a Malomkő tanösvényen keresztül közelíthetjük meg. A tájékoztató táblák részletes ismertetést adnak a természeti jelenség kialakulásáról, a malomkőbánya történetéről, a bányászatról, a terület élővilágáról.

A pihenőtől nem messze a piros sávval jelölt széles útról jobbra, egy táblával is jelzett, Piros kereszt jelű útra fordulva kb. 900 méter sétával érjük el a Megyer-hegyi Tengerszemet. Az útról kissé feljebb szép kilátás nyílik balra, a Király-hegy felé. Az út bebújik az erdő fái közé és hamarosan a Tengerszemnél bukkan ki. (forrás: kirandulastippek)


Kirándulásunk végén Sárospatakra utazunk, mert 15:30 óra körül a Vár vendéglőben várnak bennünket tájjellegű ételekkel, aki szeretnének, ebédelhetnek. Az étterem árai konszolidáltak, megfizethetőek. Kivételesen nem választottunk fogásokat, az étterem kérésére, hanem étlapról választunk.

Az étterem étlapját, ezen a linken találjátok:

Étlap


A hazaindulást 17:30 órakor terveztük.


  • Az indulás a XIV. kerület Mogyoródi út és a Hungária körút sarkán lévő murvás parkolóból lesz reggel 7:00 órakor. 
  • Az egész napos autóbuszbérlés díja: 18.000 Ft személyenként
  • SZÉP-kártyával fizetés esetén az utazás költsége:  18.600 Ft személyenként.
  • Az autóbuszbérlés előleg díja 8.000 Ft (SZÉP-kártya esetében: 8.290 Ft) személyenként, mely része a kirándulás árának.
  • A fennmaradó összeget akár utalva, akár a kirándulás alatt készpénzben is ki lehet fizetni.
  • Jelentkezni a weboldalon megtalálható – „jelentkezem” gomb segítségével, vagy a felső menüsor „Jelentkezés” menüpontjára kattintva lehet.
  • Jelentkezés menetét az utazási feltételekben olvashatjátok vagy kérjetek telefonon segítséget tőlünk:
    • Zita: +3620 216 2752
    • Gábor: +3620 4343 895

Várunk Benneteket szeretettel!