kirandulas_20250807


Nógrádi kiruccanásunk nem lesz különösebben fárasztó. Különleges, föld alatti és feletti sziklaformációkat látogatunk meg, melyeket az ember és természet formált

  • Alsópetényben a Mesélő Föld csapat vezetésével Földalatti Geo-sétára indulunk.
  • Rövid gyaloglással érjük el Nógrádszakál közelében a Páris-patak völgyét, hangzatosabb nevén: a Palóc Grad Canyon-t
  • A Kishartyáni Kőlyuk egy sziklába vájt panoráma lakás (pikáns történettel)… lift nincs, lépcső van!
  • Végtelen sütemény alagút Pásztón

Indulásunkat követően 2.-es út Tolmácsi leágazásánál állunk meg egy új, kultúrált benzinkútnál.


10:30 órai kezdéssel Felsőpetényben a Mesélő Föld csapatának vendégei leszünk


A Cserhát dombjai közt külszíni fejtéssel még mai is bányásszák a kaolint, mely amellett, hogy a szépségiparban használatos, tűzálló nemes-agyagként számos felhasználási területen alkalmazzák.

Az elhagyott egykori táró különleges látvány hagyott hátha nekünk. Másfél kilométeres sétánk alatt fluoreszkáló, csillogó kalcitokkal és négy denevér fajjal is találkozhatunk az - ideálisnak számító - 18°C-os hegy gyomrában. 


Tárlatvezetőnk megismerteti velünk a hely történetét, kialakulását, fényjáték segítségével egy futurisztikus hangulatú világot tár elénk... és "hallhatjuk" a valódi csendet is.
Bár a túra egyáltalán nem megterhelő, azért fontos, hogy olyan cipőben gyertek, amit nem sajnáltok, ha piszkos lesz. A hőmérséklet kellemes, de a nyári melegben nagy a hő különbség kint és bent, ezért egy vékonyabb melegebb ruhát is hozzatok Magatokkal!

A program ára csoportunk részére: 4.900 Ft személyenként


Kicsit több, mint egy órás buszozással Nógrádszakálra utazunk


A köztudatban „Palóc Grand Canyon”-ként elhíresült védett szurdokvölgy elnevezése földrajzi szempontból ugyan nem helyes, de a terület különlegességét és egyediségét jól tükrözi. 


A Nógrádszakáltól É-ra, az ún. Etesi-árokban lévő Páris-patak szurdokvölgye igazi geológiai és turisztikai látványosság, tanösvényként való kiépítése egyre több látogatót vonz. Évtizedekkel ezelőtt híres faopál-lelőhelyként gyűjtőkörökben is ismert volt, mára teljesen kifosztották, pedig régóta védett. Miocénkori üledék (agyag, folyóvizi kavics), vulkáni kőzetek (andezit, riolittufa, piroklasztit), valamint a Veporidákból származó metamorf kőzettömbök is előfordulnak a festői völgyben. Érdekes jelenség a fatörzsök utáni lenyomat-barlangok. Mára legfeljebb néhány kavicsminta gyűjthető, egyébként szigorúan védett terület, ezért fényképezőgéppel "gyűjtsünk". (forrás: geománia)
Nógrádszakált elhagyva, kb. 1 kilométer után leparkolunk az út szélén és jobbra, a táblával jelzett irányban pár lépés után átkelünk a vasúti síneken. Itt ismertető táblákon olvashatunk a patak-völgy kialakulásáról. 
Csupán 300 métert fogunk sétálni a fölénk magasódó homokkő sziklák között. A kanyonban 20-30 méteres sziklafal jelzi utunk végét, visszatérni ugyanazon az ösvények tudunk, amin bejöttünk.

Szintén nagyon fontos tudnotok, hogy a laza sziklafalak miatt esős időben és közvetlenül utána nem ajánlatos felkeresni a szorost. 

Gyakrak előfordul, hogy a bedőlt fák, lehullott sziklatömbök megnehezítik a haladásunkat, ezért nagyon fontos, hogy bokát jól tartó, nem csúszós talpú cipőben gyertek!


Újra buszra szállunk, Kishartyán szélén parkolunk le és innen gyalogosan kb. 500 métert sétálunk…


Az út mellett bal oldalon, 15-20 méteres magasságban megpillantva a barlangot, elgondolkozhatunk, hogy nekivágjunk-e a biztonságos korláttal ellátott sziklába vájt lépcsőknek, de aki bevállalja, garantáljuk, hogy nem fogja megbánni!


Jelenlegi állapotában inkább mesterséges üregnek tűnik, mintsem természetes képződménynek. Az egyszintes és vízszintes jellegű barlang jellemző szelvénytípusa a négyzetes szelvénytípus. Három-négy kisebb-nagyobb, egymáshoz kapcsolódó szobaszerű térből áll, melyek leginkább négyzetesek. Ezeket egyértelműen ember alakította ki. Az eredeti természetes üregek a bejáratban, ablakokban figyelhetők meg. Azok lekerekített, ovális formái utalnak keletkezésükre.



A helyiek azt mesélik, hogy a szomszédos Karancsságon lakó nagyon gazdag, de nagyon gyáva báró húzódott meg a barlangban a szeretőjével sokáig, mert egy másik báróval nem mert párbajozni. A jobbágyai hordtak nekik ételt éjjelenként. Jól védett, titkos rejtekhelyéről évekkel később csak ellenfele halálhírét hallva merészkedett elő. E történet hitelessége bizonytalan, de az biztos, hogy a völgy kútja felett lévő meredek sziklafalban látható, eredetileg keskeny sziklaeresz jellegű üreget nem céltalanul tágította a régi korok embere bő lakóbarlanggá ezen a pompásan védhető és jól rejtett helyen. Elképzelhető, hogy az őskor embere is használta, de a középkorban már biztos lakott volt. A kényelmesre tágított üreg, amely alatt a völgyben jó kút adott vizet, lehet hogy középkori remete tanyájaként is szolgált. A meredek sziklaoldalban várszerűen fekvő lakóbarlang a tatár- és törökdúláskor bizonyosan menedéket adott a falu népének. (forrás: wikipedia)

A harmadik programunk végén Ti döntitek el, hogy hazafelé menet megálljunk-e Pásztón és betérjünk-e a Csibe cukrászdába.


A hazaindulást 18 órakor terveztük.


  • Az indulás a XIV. kerület Mogyoródi út és a Hungária körút sarkán lévő murvás parkolóból lesz reggel 8:00 órakor. 
  • Az egész napos autóbuszbérlés díja: 15.500 Ft személyenként
  • SZÉP-kártyával fizetés esetén az utazás költsége:  16.000 Ft személyenként.
  • Az autóbuszbérlés előleg díja 8.000 Ft (SZÉP-kártya esetében: 8.290 Ft) személyenként, mely része a kirándulás árának.
  • A fennmaradó összeget akár utalva, akár a kirándulás alatt készpénzben is ki lehet fizetni.
  • Jelentkezni a weboldalon megtalálható – „jelentkezem” gomb segítségével, vagy a felső menüsor „Jelentkezés” menüpontjára kattintva lehet.
  • Jelentkezés menetét az utazási feltételekben olvashatjátok vagy kérjetek telefonon segítséget tőlünk:
    • Zita: +3620 216 2752
    • Gábor: +3620 4343 895

Várunk Benneteket szeretettel!