kirandulas_20250802


Könnyed, nem túl hosszú, de tartalmas programra várunk Bennetek

  • A dégi Festetics-kastély hazánk legkorábbi klasszicista rezidenciája.  Késő tavasztól kora őszig, négy generáción át, több mint száz éven keresztül szolgálta a Festetics családot.
  • Reneszánsz hangulatot idéz az Ozorán álló gótikus stílusban épült várkastély, amit a firenzei kereskedőcsalád sarja Filippo Scolari, vagy ahogy Magyarországon nevezték, Ozorai Pipo építtetett.
  • Simontornyán kétféle programból választhattok:
  1. ha már tömény a kulturális program, meglátogathatjuk a Teve Farmot, ahol a kicsiktől a nagyokig, a nyusziktól a csacsikig mindenkit megsimogathatunk…
  2. vagy a Simontornyai Várat látogatjuk meg, mely reneszánsz műemlék, Simontornya fő látnivalója. 

Egy Székesfehérvári Pihenőt követően 10 órától a Festetics-kastély vendégei leszünk


A tárlatvezetés kezdete: 10:20 órakor


A köznemesi Festetics család a 18. század során emelkedett a Dunántúl legnagyobb birtokosai közé. Ebben nagy szerepe volt a keszthelyi kastélyt építtető Festetics Kristófnak – örökségéből vették meg fiai a dégi birtokot, amely végül a kisebbik fiú, Lajos (1732-1797) birtokába került. Innentől válik szét a Festetics család a keszthelyi hercegi- és a dégi grófi ágra, így Festetics Lajost tekintjük a dégi családág alapítójának.
Az 1800-as évek elején fogott bele Festetics Antal a dégi birtok fejlesztésébe, és a kastély építésébe. Jó ízlését, igényességét és persze gazdagságát tükrözi, ahogyan a birtokközponttá tett dégi területet kezelte. Az apjától „örökölt” mérnökre, Kováts Ferencre bízta a mintagazdaságok és az azokat összekötő úthálózat tervezését, amelynek egyik leglátványosabb eleme a Veszprém felől érkező postaút volt: a 12 km-es, egyenes út tengelyének végén magasodott a kastély, amelyet az érkezők már messziről megcsodálhattak. 

A nyári rezidenciának használt épület tervezését Festetics Antal a pályája elején álló, de már nem ismeretlen Pollack Mihályra bízta.
A család 1815-ben már be is költözhetett az új, késő tavasztól kora őszig használt család rezidenciába, ami négy generáción át, több mint száz éven keresztül szolgálta a Festetics családot. (forrás: degikastely.hu)
Belépő díjak:

Kombinált felnőtt jegy (kastély és park belépő): 3 900 Ft/fő

Kombinált kedvezményes jegy (kastély és park látogatására jogosít): 1 950 Ft/fő

70 év felett díjmentes!

Csoportos tárlatvezetés magyar nyelven: 15.000 Ft melyet a létszámunk arányában osztunk el.


Innen pár száz évet visszabuszozunk, egészen a XV. századig


14 órától Ozorai Pipo  vendégei leszünk és tárlatvezető kíséretében megismerhetjük a vár-kastély történetét.
Zsigmond király híres törökverő lovagját, a magyarok által Ozorai Pipoként emlegetett férfiút a szerelem láncolta Ozorához. Miután nőül vette a vidék urának leányát, Ozorai Borbálát, nagyszabású építkezésbe kezdett a páratlan szépségű, friss vizű patakokkal átszelt településen. 

A várkastélyt Ozorai Pipo 1416-ban kezdte el építtetni, gótikus stílusban. A várkastély szabályos négyzet alaprajzú. Hajdan reprezentatív megjelenésével és lakályosságával tűnt ki a magyar várak közül. A palotaépületet kívülről szabályos elrendezésű várfal övezte, amelynek négy sarkát kerek tornyok erősítették. A várárokba a közeli Sió vizét vezették.
Pipo otthonául és gazdaságának központjául szolgáló épülete nem igazán hasonlított a korabeli várakra. Díszítése leginkább az itáliai városi palotákra emlékeztetett.
Építésekor mintául szolgálhattak a vidéki főúri székhelyek, a többi között Nagy Lajos király diósgyőri és zólyomi vadászkastélyai. 1423-ra a vár már minden bizonnyal készen állt, mivel Pipo ekkor már itt fogadta és látta vendégül Zsigmond királyt... (forrás: pipovarkastely.hu)

A tárlatvezetés végén lehetőség van kávé, vagy sütemény elfogyasztására is!


Belépőjegyek:

Teljes árú várkastély jegy: 3.200 Ft

Kedvezményes várkastély jegy: 1.600 Ft

70 év felett díjmentes!

A belépőjegyek ára tartalmazza a földszinti kiállítás megtekintését, és a kb. 35-40 perces idegenvezetést is.


Irányban hazafelé egy órányi lovaglással vagy 20 perces buszozással elérjük Simontornyát.


  • Aki megfáradt a tömény kultúrában egy könnyed fauna programmal folytathatja a napot a Simontornyai Teve Farmon. Belépődíj: 2.000 Ftblank
  • Döröcske nembeli Salamon fia Simon alországbíró az 1270-as években a Sárvíz árterületének szigetére tornyot, majd egy kisebb várat épített, a település innen kapta nevét - Simontornya. A korai lakótoronynak csak alapfalait találták meg, az átépítések során eltűnt.
    
    Simon fiú örökös nélkül halt meg, így a vár Károly Róbertre szállt, aki 1324-ben Hench fia János mesternek adományozta. Az ő halála után fia, Miklós örökölte a birtokot. Miklós végrendeletében Lackfi István erdélyi vajdára és fiaira hagyta a várat. Lackfi nádor belekeveredett a Zsigmond elleni összeesküvésbe, ezért ellenfelei 1397-ben királyi menlevéllel Körösre csalták, ahol Cillei Ulrik és Garai Miklós megölték. Zsigmond Simontornyát más birtokkal együtt Kanizsai János esztergomi érseknek és testvéreinek adományozta. Ozorai Pipo lesz a Kanizsaiak várnagya... (forrás: varlexikon.hu)
Belépődíjak:

Teljes árú jegy: 1.500 Ft/fő

Kedvezményes jegy:  800 Ft/fő

70 év felett díjmentes!


A hazaindulást 17 órakor terveztük.


  • Az indulás a XIV. kerület Mogyoródi út és a Hungária körút sarkán lévő murvás parkolóból lesz reggel 8:00 órakor. 
  • Az egész napos autóbuszbérlés díja: 16.000 Ft személyenként
  • SZÉP-kártyával fizetés esetén az utazás költsége:  16.600 Ft személyenként.
  • Az autóbuszbérlés előleg díja 8.000 Ft (SZÉP-kártya esetében: 8.290 Ft) személyenként, mely része a kirándulás árának.
  • A fennmaradó összeget akár utalva, akár a kirándulás alatt készpénzben is ki lehet fizetni.
  • Jelentkezni a weboldalon megtalálható – „jelentkezem” gomb segítségével, vagy a felső menüsor „Jelentkezés” menüpontjára kattintva lehet.
  • Jelentkezés menetét az utazási feltételekben olvashatjátok vagy kérjetek telefonon segítséget tőlünk:
    • Zita: +3620 216 2752
    • Gábor: +3620 4343 895

Várunk Benneteket szeretettel!