- Egynapos autóbusz kirándulásunkon a Gerecse észak-keleti oldalán kirándulunk.
- A neandervölgyiek egykori birtokára látogatunk, egy nem túl könnyű, de annál látványosabb útvonalon.
- Utunk során négy barlangot érintünk és a pazar panoráma sem marad el.
- Hazafelé Zsámbékon cukrászda-túrázunk.
Egy Dorogon lévő MOL benzinkúti pihenőt követően…
Bajóton parkolunk le a Nepomuki Szent János szobor mellett.
A következő leírás a kirándulástippek.hu weboldalról származik és annyira jó, hogy nem is módosítottunk rajta:
A Gerecse északi részén, egészen a Dunáig kifutó, változatos formájú, kisebb hegyek, dombok sorának egyik legjelentősebb tagja, a Bajót és Mogyorósbánya között magasodó Öreg-kő (372 m) mészkősziklafalakkal tagolt erdős tömbje. A jellegzetes alakú hegy elsősorban különleges természeti képződményeiről ismert, a monumentális, beszakadt kupolájú, ősemberbarlang, a Jankovich-barlang a fő látnivaló, de közvetlen mellette még három másik üreget is láthatunk.
Nem járható be az összes itt található barlang, de a legnagyobb méretű Jankovich-barlang mellett a Baits- és a Szalay-barlang is nyitva áll a kirándulók előtt. Persze mindenki a saját felelősségére fedezheti fel a járatokat. Egyik-másik barlang bejárata elől (pl. a Szalaytól) is már csodás panoráma tárul elénk a Pilisre, a Visegrádi-hegységre, a Dunára, Nyergesújfalura és Esztergomra. A barlangokat elhagyva felérünk az Öreg-kő tetejére, és innen már tényleg nincs több dolgunk, mint gyönyörködni a látványban, majd sétálni lefelé
A túra hossza: 4,3 km Szintkülönbség: 213 méter Fontos tudnivaló!!! Esős időben a kirándulást nem tartjuk meg, illetve másik időpontra helyezzük át! Olyan ruhában kell jönni, amiben könnyen mozog az ember és legalább ennyire fontos (ha nem fontosabb) a megfelelő cipő kiválasztása. Van egy szakasz, ami az átlagosnál komolyabb erőbedobást kíván, de nagyon megéri küzdeni a meredek, sziklákkal mintázott hegyoldalon felvezető lépcsősorral. Azért nem kell megijedni, nem életveszélyes a Jankovich-barlang-körtúra, mindenesetre van egy nehezebb, nagyobb figyelmet igénylő szakasza. Amit ha megmásztunk, elégedetten fújhatjuk ki magunkat, mert megvan a mászás jutalma.
A túra jellege:
Rövid, közepesen nehéz gyalogtúra jól jelzett turistautakon, rövid távon jelzetlen ösvényeken. Az útvonal nehézségét a barlangok feletti részen, a hegy tetejére vezető, nagyon meredek, de rövid jelzetlen csapáson történő kapaszkodás jelenti. Az Öreg-kő tetején, a kilátópontokhoz is jelzetlen ösvények vezetnek, itt nagy előny a jó tájékozódási képesség vagy legalább egy pontos GPS alapú, térképes applikáció. A sziklafalak tetején, szélén óvatosan mozogjunk, korlát nincs!
A túra leírása
Bajót központjából, a községházával szemben nyíló Hősök teréről indulunk, az emlékműtől balra felmegyünk a keresztező utcára, melyen balra fordulva, a Zöld kereszt jeleket is követve érünk ki a fehérre festett, magaslaton álló, eredetileg román és gótikus stílusban, majd a barokk korban átépített római katolikus templomhoz. Az épület előtt jobbra tartunk, majd pár méter után ismét jobbra térünk a Kék négyzettel jelölt széles földútra, mely a Cinege-hegy füves, északi oldalába fordulva kezdi meg kapaszkodását az Öreg-kő felé. Utunk cserjésbe ér, legyünk résen, mert rövidesen jobbra tér le a jelzett út egy alig észrevehető, a fiatalos sűrűbe bebújó csapásra. Pár perc múlva a jelzés szélesebb gyalogútra vált, mely lassan emelkedik az Öreg-kő árnyas, északi oldalában. A térképeken is feltüntetett, útmenti Öreg-kő-forrást viszont ne keressük, vize már évek óta kiapadt. Kényelmes, szintet tartó, délnek forduló utunkról, jobb kéz felé, a fákon át már kirajzolódnak az Öreg-kő északi nyúlványának sziklafalai.
Kisvártatva elérjük az Öreg-kői pihenőt (288 m), ahol több kulturált pihenőpad is várja a piknikezni vágyókat. Itt érintjük az Országos Kéktúra útvonalát, de egyből is el is hagyjuk azt a Kék Ω jelzésű ösvényre váltva, mely jobbra indul meg meredeken a hegytető felé. Meredek betonlépcsősorhoz érünk, mely feljebb Y alakban ágazik ketté. A jobb oldali ágon kapaszkodó lépcsősor az Öreg-kői 1. számú zsomboly fémráccsal lezárt bejáratához visz. A 26 m mély aknabarlang nyílását is magában rejtő sziklafal előtt viharvert pad áll, a növényzet résein kikukucskálva pont az esztergomi bazilikát láthatjuk. Menjünk vissza a lépcsők elágazásához, a másik, a Kék barlang jelekkel is jelölt kanyargó lépcsősoron mászunk fel a következő üregig, a jobb kéz felé nyíló Baits-barlang tágas bejáratához. Az összesen 46 méter hosszú járat falain megfigyelhetők a meleg vizek oldásának hatásai, a különböző méretű gömbüstök és fülkék. Mindjárt a bejárati terem mennyezetén látható az egyik legnagyobb, szinte teljesen szabályos kör alakú, 4-5 méter átmérőjű gömbfülke. Ez a barlang is jelentős denevér-kolóniának ad otthont, gyakran láthatjuk, nappal is, a halkan röpködő élőlényeket.
Visszamegyünk a meredek úthoz, majd jobbra fordulva felküzdjük magunkat a hegy tetejére, ahol balra érve jutunk ki a Jankovich-barlangot is rejtő impozáns, függőleges mészkősziklafalak tetejére, ahonnan szépen rálátunk a barlang kürtőjére. A kilátás innen is lenyűgöző, balra jól látszik az Öreg-kő északi, hosszan elnyúló, sziklapados nyúlványa, mögötte a Duna parti Nyergesújfalu ipari üzemeivel. Pár lépéssel feljebb, a sziklalépcsőkön túl találkozunk a Zöld háromszög jelzésekkel, melyek felvezetnek az Öreg-kő erdős platójára. Érdemes egy kis kitérőt tenni a balra nyíló jelzetlen ösvényen, mely kb. 100 méter után kibukkan a hegy déli letörésének tetején, ahonnan megkapó kilátást élvezhetünk a mélyben fekvő Péliföldszentkeresztre. Visszatérve a jelzett útra, csak pár lépést teszünk rajta, mivel jobbra térünk le egy ugyancsak jelzetlen ösvényre, mely parádés kilátópontokra viszi a kíváncsi túrázót. Mindjárt jobbra tartva bukkanunk ki egy gyönyörű helyen, a Szalay-barlang feletti sziklákon, ahonnan remekül rálátunk a Jankovich-barlang függőleges mészkősziklafalaira. Tovább, a kis csapás, eleinte lejtőn, majd szintben haladva fut a sziklafalak pereméhez közel. Az Öreg-kő, már több helyről is megcsodált, északi szikláihoz érünk, a lépcsőzetes sziklapadok tetejéről nyíló mesés körpanoráma a jutalmunk. Délnyugatra még a Nagy-Gerecse ismerős vonulata is feltűnik, délre pedig az Öreg-kő központi csúcsa uralja a látképet.
A kilátóhelytől kissé visszakanyarodva, délnyugati irányban megyünk tovább, a jelzetlen, de jól követhető ösvény végül visszacsatlakozik a Zöld háromszöggel jelzett turistaútba, melyen jobbra kanyarodva ereszkedünk tovább. Fiatalos erdőben gyalogolunk a lejtős úton, a következő elágazásnál balra, majd lejjebb jobbra kalauzolnak a jelzések. Elmegyünk egy felhagyott kőbánya mellett, és leérünk egy, a falu feletti mezők szélén futó murvás útra, melyen jobbra fordulva sétálunk a völgyben megbújó, szép fekvésű Bajót felé. Ezt az utat már a Zöld kereszt jelzések követik. A domboldalban kiépített temető alatt érünk vissza a falu házai közé, az első lehetőségnél balra fordulva érünk vissza kiindulópontunkra, a Hősök terére.
Hazafelé menet Zsámbékra megyünk egy kis energia utánpótlásra, a Kálmán vagy a Fészek cukrászdák valamelyikében.
A hazaindulást 17:30 órakor terveztük.
- Az indulás a XIV. kerület Mogyoródi út és a Hungária körút sarkán lévő murvás parkolóból lesz reggel 7:30 órakor.
- Az egész napos autóbuszbérlés díja: 14.500 Ft személyenként
- SZÉP-kártyával fizetés esetén az utazás költsége: 15.000 Ft személyenként.
- Az autóbuszbérlés előleg díja 8.000 Ft (SZÉP-kártya esetében: 8.290 Ft) személyenként, mely része a kirándulás árának.
- A fennmaradó összeget akár utalva, akár a kirándulás alatt készpénzben is ki lehet fizetni.
- Jelentkezni a weboldalon megtalálható – „jelentkezem” gomb segítségével, vagy a felső menüsor „Jelentkezés” menüpontjára kattintva lehet.
- Jelentkezés menetét az utazási feltételekben olvashatjátok vagy kérjetek telefonon segítséget tőlünk:
- Zita: +3620 216 2752
- Gábor: +3620 4343 895
Várunk Benneteket szeretettel!