Szabad helyek száma: 0 fő
Jelenlegi létszám: 26 fő
A méltatlanul mellőzött Nyírség az elmúlt évtizedekben nem csak felzárkózott, de igen előkelő helyet foglal el az idegenforgalmi látványosságok terén is. Szeretnénk Nektek ebből néhány gyöngyszemet kiemelni. Hosszú utazásunkat a látnivalók ellensúlyozzák.
Egy Rekettyés kávészünet után meg sem állunk első állomásunkig…
1, Kállósemjén 11:00 órától
A barokk Kállay-kúriát 1763 körül a nagykállói megyeháza olasz építésze, Salvator Aprilis építette Kállay György megrendelésére. A kastély eredetileg a középső hat helyiségből és az előcsarnokból állt. A 19. század elején illesztették az épülethez a keleti szárny végén az emeletes teraszos részt. A II. világháború idején az épület és a park is megrongálódott.
Kállay család azon ősi magyar nemesi családok egyike, amely még a honfoglaló magyar elit tagjaként jött a Kárpát-medence területére és az évszázadok alatt jelentős szerepet töltött be a magyar történelemben. A család történetében kiemelkedik Zsigmond király uralkodásának kora, ebben az időszakban a család vagyona szépen gyarapodott, Kállósemjén ekkor került a birtokukba és címerük is ebből az időből származik. A vesztes mohácsi csata azonban, melyben a Kállayak is részt vettek, hosszú időre meghatározta a család életét.
A parkban található a római katolikus kápolna és a Kállay-család ősi nyughelyeként szolgáló kripta. (forrás: kallaykuria.hu)
A kiállítás leglátványosabb eleme, a Ford A modell 1931-es egyik példánya, amely a garázsban kapott helyet. Egy ilyen típusú autót vezetett Kállay Miklós miniszterelnök is. Felszereltsége és tudása a mai viszonylatban fapadosnak minősül, mégis felejthetetlen látványt nyújt.
Belépőjegy árak
Teljes árú jegy: 1.500 Ft/fő, Kedvezményes jegy: 1.000 Ft/fő, Tárlatvezetési díj: 3.000 Ft/ csoport
2. Innen pár kilométert utazunk autóbusszal Máriapócsig.
Több mint 300 évvel ezelőtt 1696. november 4-én csodálatos esemény helyszíne volt a nyírségi Pócs község: az ikonosztázion Istenszülő ikonján Mária szeméből könnyek eredtek. A császári rendeletre Bécsbe vitt kegykép helye nem maradt üresen. A másolat szintén könnyezett. A csoda 1715-től egyre csak vonzotta a zarándokokat. (forrás: mariapocskegyhely.eu)
De itt még nincs vége a csodáknak…
A máriapócsi kegytemplomnak, 1948-ban XII. Pius pápa basilica minor címet adományozott. Az oltár mellett üvegtárolók vannak, amikbe azoknak a zarándokoknak, hívőknek a botjait, mankóit tették, amelyeket csodás gyógyulásuk emlékezetére hagytak itt. A szószék mellett egy pár bilincs látható. Ennek az a története, hogy egy szomszédos faluban történt gyilkosság gyanúja egy helybéli férfira terelődött. Ártatlan volt, de halálra ítélték. Utolsó kívánsága az volt, hogy engedjék meg, hogy imádkozhasson a pócsi templomban. A bilincs leesett róla, amikor belépett oda, ennek hatására felmentették és megmenekült a kivégzéstől. (forrás: wikipedia)
3. Utolsó állomásunk Nyírbátor
A Sárkányok földjének is nevezett város elsősorban Báthoryakhoz köthető.
A Báthori-család a XIV. századi udvarházát a XV. század második felében alakíttatta át, és több önálló palotaszárnnyal is rendelkező várkastéllyá bővíttette.
Az épület a XVI. században még jelentős történelmi szerepet töltött be, azonban a későbbi századok folyamán erősen romos állapotba került. Az északi szárnyának közepén álló ebédlőpalota maradványait 1730 után egy magtár megépítéséhez használták fel. Ugyan a földszinti osztófalait az átalakítás során elbontották, de a megmaradt lenyomatok és boltvállak alapján a terek rekonstruálhatóvá váltak.
A város ékköve és egyik legjelentősebb műemléke a minorita templom és kolostor. A kutatások szerint ennek a templomnak is Báthori István erdélyi vajda volt az építtetője, és mivel 1493-ban oda is temetkezett, a templom akkor már készen lehetett. A minorita templom egyhajós, hosszú szentélyű és a szentélyhez észak felől csatlakozó toronnyal ellátott teremtemplom. Az egyszerű templombelsőben remekül érvényesülnek a rendkívül változatos, gazdag díszítéssel ellátott oltárok, valamint a szószék. A néhány éve történt teljes felújítás során a templom visszakapta a korábbi évszázadban leégett égbe nyúló tetőszerkezetét és kecses tornyát.
Tárlatvezetés 14:00 órától, 500 Ft/fő
A nyírbátori református templom dél-nyugati sarka közelében áll hazánk legnagyobb és egyben legrégibb fa harangtornya, amelyet a Bethlen család emeltetett Bethlen Krisztina fejedelem-kisasszony emlékére. Készítői erdélyi ácsok voltak. Alapterülete 10×10 méter, magassága meghaladja a 32 métert.
A további időben sétálva nézzük meg a többi nevezetességet.
A XIII-XIV. században már állt a Szent Veronika kápolna a Szentvér utcán. 1611-ben már így hívták az utcát. Báthori Gábor egy okirata ekkor már ezen a néven nevezi. A Szentvér elnevezést egy helyi – történeti alappal nem bíró -, közismert legenda, monda alapján kapcsolatba hozzák az egyik Báthori lány miatt apai bosszú következtében kiontott papi vérrel. Ennek a mondának a nép ajkán sok motívummal, több közismert változata van, melyeknek egyike a következő: Az egyik Báthori lányát, Klárát, a templom fegyverforgató pap-őrzői, az úgynevezett „vörös barátok” elrabolták, s a templom alatti kriptába zárták. Egy szegény koldus éjjel a vihar elől a templomajtóhoz menekült, de az ajtó is engedett a vihar erejének, s így a koldus fedél alá jutott. Bent a templomban meghallotta a lány sóhajtását, sikolyát, s ezzel megtudta végzetes sorsát. Közölte Báthorival, akinél hamar kész volt a megtorlás terve. Még az éjjel a várkastélyába lakomára, ivászatra hívta meg a vörös barátokat. Vidám poharazás közben közölte a lány miatti fájdalmát, s kérte vendégeit, hogy mondjanak ítéletet a hetek óta eltűnt, s a hajdúi által keresett lány elrablói és gyilkosai felett. Az ítéletmondás után szavukon fogta őket Báthori, így a kastélyból a Szent Veronika kápolna közelében álló szállásuk, laktanyájuk felé való menekülés közben mindnyájukat felkoncoltatta. Az utcán folyt el a vérük, s ezért nevezték azt Szentvér utcának.
A Minorita és a Református templom között húzódó Várostörténeti sétányon életre kel a múlt. A Várostörténeti Sétányon végighaladva az alkotások megtekintése közben egy időutazásban lehet részünk.
Megismerhetjük a nyírbátori sárkánykultusz gyökereit a Szentvér utca legendáját és a Báthoriak történetét – mindezt életnagyságú szoborillusztrációk kíséretében.
A hazaindulást 16:00 órakor tervezzük.
Az indulás a XIV. kerület Mogyoródi út és a Hungária körút sarkán lévő murvás parkolóból lesz reggel 7:00 órakor. (Részletes térképet a travelbus.hu oldal jobb oldali gombsorában találtok).
Az egész napos autóbuszbérlés díja: 16.500 Ft személyenként, mely az oda és a visszautat tartalmazza, de további költségeket nem.
Az autóbuszbérlés regisztrációs díja 8.000 Ft személyenként, mely része a kirándulás árának, abból levonandó. A fennmaradó összeget akár utalva, akár a kirándulás alatt készpénzben is ki lehet fizetni.
Jelentkezni a travelbus.hu oldalon a – több helyen is megtalálható – „jelentkezem” gomb segítségével, vagy a felső menüsor „Jelentkezés” menüpontjára kattintva lehet.
A kitöltött jelentkezési lap elküldését követően szinte azonnal egy automatikus válaszlevelet kaptok, melyet 1-3 napon belül egy visszaigazoló levél követ.
A regisztráció sikerességéről vagy sikertelenségéről is küldünk értesítést.
Nagyon fontos!
Kérjük, hogy a regisztrációs díjat, csak a jelentkezésetek visszaigazolását követően utaljátok!!! Kérünk Benneteket továbbá, hogy az utazási költségen kívül egyéb összeget NE utaljatok!
A regisztrációs díjat legkésőbb a – sikeres visszaigazolást követő – 3. munkanapig szükséges befizetni, a jelentkezés csak akkor minősül véglegesnek, ha a regisztrációs díj kiegyenlítésre került.
Ezt postai, vagy banki úton is lehet utalni az alábbi számlára:
Travel-Bus Bt.
Bankszámla szám:
OTP 11717009-21414343-00000000
Utalás esetében kérjük a megjegyzés rovatban tüntessétek fel a kirándulás pontos dátumát és a jelentkező nevét, amennyiben az eltér a számla tulajdonosától. Az összeg beérkezését követően emailben elektronikus számlát küldünk, mely igazolja a befizetést.
Bővebb információt a https://travelbus.hu/utazasi_feltetelek/ címen olvashattok!
Kérjük jelentkezéskor vegyétek figyelembe, hogy nem tartózkodunk folyamatosan a számítógép közelében, sőt igen gyakran kirándulunk. Ebből kifolyólag a jelentkezések feldolgozása 1-3 napot is igénybe vehet. Kérjük a türelmeteket!
Kérünk Benneteket, hogy egy jelentkező egyszerre maximum 3 személyt regisztráljon! Erre sajnos a csoportos visszalépések miatt van szükség.
Végül továbbra is azt kérjük, hogy a jelentkezési lapon kívül egyéb módon ne jelentkezzetek (pl. Facebook Messenger, „Ott leszek” gomb, Esemény hozzászólás), mert ezeket később szinte lehetetlen visszakeresni és ráadásul nem mindig vesszük észre.
Várunk Benneteket szeretettel!