kirandulas_20240922



 


Szabad helyek száma: 7

Jelenlegi létszám: 19 fő


Első állomásunk egy benzinkúti pihenő után Bácsalmás.

Bár itt már sokadszorra járunk, mi magunk sem tudunk betelni az abszolút korhű és élő manufaktúrával. Az érkezésünket 10:30 órára tervezzük.

A bácsalmási kékfestő műhelyt a Felvidékről a Bácskába települt, majd Bácsalmásra költözött Skorutyák család alapította 1879-ben. Az azóta is töretlenül működő, apáról fiúra szálló műhely a család négy generációjának szolgálta megélhetését. Az alapító ükunokája -Skorutyák János – arra törekszik, hogy ezt az értékes örökséget méltó módon megőrizze az utókornak. Annak ellenére, hogy nem folytatja a mesterséget, szívén viseli a műhely sorsát és a kékfestő ősök emlékét. 2015-ben egy átfogó felújítás keretében létrehoztak egy látogatóbarát, élő műhelyt, amelyben a muzeális gépek működés közben is megtekinthetők, a Skorutyák kékfestő dinasztiának pedig egy családtörténeti kiállítás állít emléket. (forrás: kekfesto.hu)

Vendéglátónk Bakos Zoli, aki amellett, hogy aktívan dolgozik a műhelyben, kiváló tárlatvezető is.

A helyiségek falain körbefutó motívumok mind a családi mintakészlet egy-egy darabjának lenyomatai. A falakra festett szófelhők az adott műhelyre jellemző szakszavakat idézik fel. Az egyes munkafolyamatokat Skorutyák János kékfestő mesterről készült archív fényképek illusztrálják.

Minden muzeális gép, még a 19. században készült szekrényes mángorló és az 1868-ban készült perrotin mintázógép is megtekinthető működés közben. A vezetés során a kékfestés minden munkafolyamata élőben nyomon követhető, sőt, mi magunk is bekapcsolódhatunk egy-egy munkafolyamatba.

Belépődíj, tárlatvezetéssel együtt: 500 Ft/fő

Bácsalmás elhagyva, Hajósra utazunk, ahol 13:30 órától várnak bennünket egy órás tárlatvezetésre a Hajósi Barokk Kastélyban.

1740-ben gróf Patachich Gábor kalocsai érsek felépíttette a hajósi kastély első változatát és melléképületeit. A kastély ekkor tégla­lap alaprajzú, egyemeletes középrésszel és földszintes oldalszárnyakkal ellátott épü­let volt. A kastély homlokzatainak ekkori színezése: rózsaszín falmezők, fehér tagozatok.

1766. 08. 15.-énGróf Batthyány József érsek megbízásából gróf Grassalkovich Antal szerződést kötött a gödöllői Gföller Jakab építőmesterrel a kastély átépítésére. 1766-67-ig átépítették a kastélyt: Elkészültek az emeleti oldal szárnyak és a saroktornyok emeleti részei, új lépcsőház léte­sült, az északi és a déli homlokzatok középrizalitjain erkélye­ket helyeztek el, a termek egységes szellemű barokk díszítő festést kapnak. Az épület külseje egységesen fehér színezésű lett. (forrás: hajósikastely.hu)

Belépődíj a csoport részére: 900 Ft/ fő, plusz

Tárlatvezetési díj 3.500 Ft / 25 fő, melyet a létszámunk arányában osztunk el.

Innen alig 1-2 kilométerre található Magyarország legszebb pincefaluja a Hajósi Pincesor, ahol egy felejthetetlen borkóstolóra vár bennünket a Bálint Borház tulajdonosa, 15 óra körül.

A fennmaradt írásos dokumentumok szerint, Csáky Imre bíboros 1728. április 10-én kelt szerződésbe foglalta azokat a kötelmeket, amelyek a letelepülő svábok szőlőtelepítéssel kapcsolatos feladatairól és ebből eredő jogaikról szólnak. Valószínű, hogy az érsek kívánságára újratelepítették a török dúlás előtti szőlőskerteket. Az első ültetvények a mai Hild és Szentgyörgy település környékén voltak. Hilden láthatók a földbevájt barlangok, melyek eredete ismeretlen, egyes feltevések szerint ezek a barlangok adtak otthont ebben az időben a bornak. A mai pincefalu területén valószínűleg a 18. század végén, a 19. század elején kezdtek a helybéliek pincét építeni.

A legnagyobb csapást a filoxéra és a peronoszpóra okozta, például 1874. és az 1879. évi szőlőtermés csaknem teljes egészében megsemmisült. Ebben az időben rengeteg szőlő ment tönkre. Megoldást kellett találni a fertőzésekkel szemben, ezért az ellenállóbb homoki szőlők, az amerikai alanyokra oltott, nemes európai vesszők jelentették a kiutat. Az országos erőfeszítések Hajóson is eredményekhez vezettek, hiszen 1908-ban rekord mennyiségű szőlő termett. (forrás: hajosi-pincefalu.hu)

Borkóstolást 3 és 5 fajtából lehet választani, mely tartalmaz száraz, félédes és édes borokat. A könnyebb buszraszállás érdekében pogácsát kértünk vendéglátónktól.

Természetesen – ha megkedveltünk egy, vagy több fajtát – lehetőségünk lesz vásárolni is belőle.

A borkóstoló ára

3 tétel esetén: 2.000 Ft / fő

5 tétel esetén: 3.000 Ft/ fő

A pogácsa fogyasztást a fenti árak tartalmazzák… a készlet erejéig.

A hazaindulást 17: 00 óra körül tervezzük.

Az indulás a XIV. kerület Mogyoródi út és a Hungária körút sarkán lévő murvás parkolóból lesz reggel 7:00 órakor. (Részletes térképet a travelbus.hu oldal jobb oldali gombsorában találtok).
Az egész napos autóbuszbérlés díja: 15.000 Ft személyenként, mely az oda és a visszautat tartalmazza, de további költségeket nem.
Az autóbuszbérlés regisztrációs díja 8.000 Ft személyenként, mely része a kirándulás árának, abból levonandó. A fennmaradó összeget akár utalva, akár a kirándulás alatt készpénzben is ki lehet fizetni.
Jelentkezni a travelbus.hu oldalon a – több helyen is megtalálható – „jelentkezem” gomb segítségével, vagy a felső menüsor „Jelentkezés” menüpontjára kattintva lehet.
A kitöltött jelentkezési lap elküldését követően szinte azonnal egy automatikus válaszlevelet kaptok, melyet 1-3 napon belül egy visszaigazoló levél követ.
A regisztráció sikerességéről vagy sikertelenségéről is küldünk értesítést.
Nagyon fontos!
Kérjük, hogy a regisztrációs díjat, csak a jelentkezésetek visszaigazolását követően utaljátok!!! Kérünk Benneteket továbbá, hogy az utazási költségen kívül egyéb összeget NE utaljatok!
A regisztrációs díjat legkésőbb a – sikeres visszaigazolást követő – 3. munkanapig szükséges befizetni, a jelentkezés csak akkor minősül véglegesnek, ha a regisztrációs díj kiegyenlítésre került.
Ezt postai, vagy banki úton is lehet utalni az alábbi számlára:
Travel-Bus Bt.
Bankszámla szám:
OTP 11717009-21414343-00000000
Utalás esetében kérjük a megjegyzés rovatban tüntessétek fel a kirándulás pontos dátumát és a jelentkező nevét, amennyiben az eltér a számla tulajdonosától. Az összeg beérkezését követően emailben elektronikus számlát küldünk, mely igazolja a befizetést.
Bővebb információt a https://travelbus.hu/utazasi_feltetelek/ címen olvashattok!
Kérjük jelentkezéskor vegyétek figyelembe, hogy nem tartózkodunk folyamatosan a számítógép közelében, sőt igen gyakran kirándulunk. Ebből kifolyólag a jelentkezések feldolgozása 1-3 napot is igénybe vehet. Kérjük a türelmeteket!
Kérünk Benneteket, hogy egy jelentkező egyszerre maximum 3 személyt regisztráljon! Erre sajnos a csoportos visszalépések miatt van szükség.
Végül továbbra is azt kérjük, hogy a jelentkezési lapon kívül egyéb módon ne jelentkezzetek (pl. Facebook Messenger, „Ott leszek” gomb, Esemény hozzászólás), mert ezeket később szinte lehetetlen visszakeresni és ráadásul nem mindig vesszük észre.

Várunk Benneteket szeretettel!