Szabad helyek száma: 10 fő
Jelenlegi létszám: 16 fő
A mai kirándulásunkra nem kell túracipő! Csak csodálni megyünk Magyarország Sárköz régiójába.
1. 10:00-10:30 óra körül:
A középkori bátai bencés apátság – a mai Szent Vér templom helyén – a Dunántúli-dombság Duna medencére néző utolsó lankáján állott. Alatta kanyarodott a Sárvíz egy utolsót, hogy rövid, pár száz méter után a Dunába szakadjon. A monostor a Sárvíz torkolatában, s mint ilyen, a Sárköz természetes fókuszában feküdt. A volt római hadiút is érintette az apátságot, így az a vízi és szárazföldi utak találkozásában létesült.
De mi is történt Bátán a Szent Mihály arkangyal tiszteletére szentelt bencés monostortemplomban és mikor? Nagyon nehéz ezekre a kérdésekre pontos választ adni, hiszen a csoda leírása nem maradt fenn. Csak korabeli forrásokból rekonstruálható, hogy az ostya vérzése helyben történt, valamikor a 14. század közepén.
Az európai eucharisztikus csodák tanulmányozása azt mutatja, hogy legtöbbször a kételkedés, vagy tiszteletlenség idézte elő a szentostya vérzését.
Hogy Bátán is valami hasonló dolog történt, annak legfőbb bizonyítéka a monostortemplom patrocíniumának bővülése. 1521-ben ugyanis II. Lajos király a templomot Szent Mihály arkangyal mellett, „sacratissimi Corporis Christi de Batha”, vagyis Krisztus legdrágább teste bátai egyházának nevezi. (forrás, bővebb leírás: szentver-bata.hu/historia/a-szent-ver-tortenete)
A templom tornya 37 méter magas, a harangok szintjén oszlopos, körbejárható erkélyt alakítottak ki, ahonnan gyönyörű panoráma várja a bátor látogatót. Tiszta időben Baja, Szekszárd, sőt a pécsi TV torony is felismerhető.
A templom körül szép parkban áll a szabadtéri oltár, ahol megpihenhetünk a hangulatos padokon.
A templom előtt az aszfaltból kirajzolódnak az egykori apátsági épület és templom alapfalai.
A körmeneti úton keresztút található, amely rózsafűzér úttal folytatódik és felvezet a hegy tetejére. A másik hegyi útvonal, a királyok útja, a Bátán járt uralkodóknak állít emléket.
Vendéglátónk: Sümegi József diákonus, történész, Szent Vér kegyhely őr.
A résztvétel díjmentes, adományt szívesen fogadnak.
2. 13:00 óra körül:
A Nagyboldogasszony-templom a Tolna vármegyei Bátaszék városának műemlék római katolikus plébániatemploma. Magyarország 4. legmagasabb temploma, és a vármegye legmagasabb épülete.
Az elpusztult monostor helyén egy barokk templom épült 1726 és 1750 között. A későbbiekben többször átépített új templom a 19. század közepére olyan rossz állapotba került, hogy 1842-ben már új templom építését kérték a bátaszéki lakosok a pécsi püspöktől. A munkálatok megkezdése azonban elhúzódott, és csak az 1890-es évek közepén kezdődhetett meg. Az új templom terveit Hofhauser Antal budapesti műépítész készítette, aki egy rá jellemző egytornyos neogótikus épületet álmodott meg.
A templom méreteit jól mutatja, hogy Bátaszék nemhogy országos viszonylatban, de még a megyén belül sem számít nagy városnak, ennek ellenére a temploma az egész országban a 4. legmagasabb, míg tornya a 2. és csak a kőbányai Szent László-templom előzi meg. A templomot megfelelő közeli kőbányák híján téglából építették, ehhez összesen 2,5 millió közönséges és félmillió Eszterházi-féle falburkoló téglát használtak fel. (forrás: wikipedia)
Vendéglátónk: Dr. Nyúl Viktor atya.
3. 15 órától:
Bátán már vár bennünket a Pál Bözsi néni a Sárközi Babamúzeumban.
Persze nem akármilyen babákról van szó. A Népművészet Mestere bemutatja nekünk, Sárköz, a sárközi emberek viseletét életképekben a születéstől az elmúlásig. Bözsi néni a múzeumban található összes bemutatott babákat, szőtteseket, terítőket, ruhákat saját maga készítette, így első kézből hallhatjuk történetüket.
Egyedülállóan magával ragadó asszony! Történeteiből és az általa készített apró ruhákból sugárzik Sárköz szeretete. Korábban már jártunk itt és megígérhetjük, hogy a „bölcs koros hölgy” a legszomorúbb arcra és mosolyt tud csalni.
Belépőjegyek egységesen 1.000 Ft/fő
Már csak egy dolog maradt hátra: ha van kedvetek és energiátok, levezetésképpen Kakasd felé indulunk haza, ahol meglátogatjuk az Anna cukrászdát.
Az indulás a XIV. kerület Mogyoródi út és a Hungária körút sarkán lévő murvás parkolóból lesz reggel 7:30 órakor. (Részletes térképet a TravelBus.hu oldalon, a Kirándulásaink menü pontban találtok).
Az egész napos autóbuszbérlés díja: 14.000 Ft személyenként, mely az oda és a visszautat tartalmazza, de további költségeket nem.
Az autóbuszbérlés regisztrációs díja 8.000 Ft személyenként, mely része a kirándulás árának, abból levonandó. A fennmaradó összeget akár utalva, akár a kirándulás alatt készpénzben is ki lehet fizetni.
Nagyon fontos!
Kérjük, hogy a regisztrációs díjat, csak a jelentkezésetek visszaigazolását követően utaljátok!!! Kérünk Benneteket továbbá, hogy az utazási költségen kívül egyéb összeget NE utaljatok!
A regisztrációs díjat legkésőbb a visszaigazolást követő 3. munkanapig szükséges befizetni, a jelentkezés csak akkor minősül véglegesnek, ha a regisztrációs díj kiegyenlítésre került.
Ezt postai, vagy banki úton is lehet utalni az alábbi számlára:
Travel-Bus Bt.
Bankszámla szám:
OTP 11717009-21414343-00000000
Utalás esetében kérjük a megjegyzés rovatban tüntessétek fel a kirándulás pontos dátumát és a jelentkező nevét, amennyiben az eltér a számla tulajdonosától. Az összeg beérkezését követően emailben elektronikus számlát küldünk, mely igazolja a befizetést.
Bővebb információt a https://travelbus.hu/utazasi_feltetelek/ címen olvashattok!
Regisztrációt kezdeményezni jelentkezési lap segítségével lehet melyet megtaláltok a szabad hellyel rendelkező kirándulások leírása felett, vagy www.travelbus.hu oldalon a „jelentkezési lap” menüpont alatt is.
Kérjük jelentkezéskor vegyétek figyelembe, hogy nem tartózkodunk folyamatosan a számítógép közelében, sőt igen gyakran kirándulunk. Ebből kifolyólag a jelentkezések feldolgozása 1-3 napot is igénybe vehet. Kérjük a türelmeteket!
Kérünk Benneteket, hogy egy jelentkező egyszerre maximum 3 személyt regisztráljon! Erre sajnos a csoportos visszalépések miatt van szükség.
Végül továbbra is azt kérjük, hogy a jelentkezési lapon kívül egyéb módon ne jelentkezzetek (pl. Facebook Messenger, „Ott leszek” gomb, Esemény hozzászólás), mert ezeket később szinte lehetetlen visszakeresni és ráadásul nem mindig vesszük észre.
Várunk Benneteket szeretettel!