Szabad helyek száma: 0 fő
Jelenlegi létszám: 26 fő
A mai napon megnézzük mi újság a szomszédban, Alsó-Ausztriában.
A Laxenburg-kastély az egyik legimpozánsabb kastély Európában. A kastélypark a 18. és 19. századi kertépítészet mintapéldája. Mária Terézia császárnő és unokája, Ferenc császár a park területét 280 hektárra bővíttette ki. Az impozáns park kedves és játékos módon lett kialakítva. Az új kastély és a Blauer Hof mellett szórakoztató célú épületek sokasága, misztikus barlangok, templomok, illetve egy, a középkort idéző tornatér található itt.
A legismertebb épület minden bizonnyal a Franzensburg, amely 1798 és 1801 között épült, és 1835-ig folyamatosan bővült. II./I. Ferenc császár egy középkori lovagvár utánzatát építtette a kastélytó közepén kialakított mesterséges szigetre. A ma múzeumként megtekinthető helyiségek felszereléseit Ausztria kincsesházaként is emlegetik.
Sissi császárné a pompás esküvőt követően itt töltötte mézesheteit Ferenc József császárral. Közismerten szívesen lovagolt ki a laxenburgi erdőkbe. A Laxenburg-kastélyban született Rudolf koronaherceg és lánytestvére, Gizella főhercegnő is.
Bécstől körülbelül 15 kilométerre délre fekszik. „Lachsendorf” település történelmi jelentősége a 13. századig nyúlik vissza, és Laxenburg már 1388-ban III. Albert herceg idején községi rangra emelkedett. A schönbrunni kastély közelségének köszönhetően Laxenburg már ebben az időben a császári család kedvelt tavaszi és nyári rezidenciájává vált.
Altes Schloss
Az Altes Schloss (Régi Kastély), eredetileg – a 13. század óta – egy kiterjedt vadászterület szíve, amelyet vizesárkok vesznek körül, és számos melléképülettel van ellátva, ma jelentős mértékben meghatározza a Park arculatát. Miután kihalt a „Lachsenburgok” férfi ága, a Habsburgok a 14. században megszerezték a teljes létesítményt. III. Albert idejében kibővítették és kiépítették a vadászkastélyt. A 17. század második felében – a pusztulás egy időszakát követően – Lodovico Burnacini (I. Lipót császár ismert színházépítésze) barokk stílusban újította fel az épületet. Az 1683-as török támadást követően az épületet 1693-ban állították helyre, és egy emelettel meg is magasították. Az Altes Schloss egészen az első világháborúig a Habsburgok tavaszi rezidenciájaként szolgált a 18. században megépített Új kastély mellett. A két háború közötti időben a „HELLERAU-LAXENBURG” nevű ritmikus, zenei és testnevelő iskolának adott otthont.
Blauer Hof
Az első említésre Freihofként Melchior Arguello (Melchor de Argüello) alatt 1544-ben került sor. A későbbi tulajdonosok a Bloe testvérek (Bloenstain/Blauensteiner), Rätsch, Eibiswald és mások voltak. 1705-től a birodalom kancellárhelyettese, Friedrich Karl Schönborn volt a tulajdonos, aki a fennálló épületet 1710 és 1720 között kedvelt építészével, Lukas von Hildebrandttal nagyvonalúan kibővíttette.
Mária Terézia szerezte meg a Blauensteiner udvart és a határos pompás házat. 1756-ban nagy átépítésre került sor Nicoló Pacassi udvari építész által. Körülbelül 1770-ben helyezték fel a Belvederét (festmények, köztük Joseph Pichlertől?). Pacassi megváltoztatta az épületet, és eközben a bejárat a keletiről az északi oldalra, vagyis a kastélytérhez került át.
A kastélytérnél lévő bejárati frontot a nagy mértékben kiemelkedő sarokrizalitok határozzák meg, amelyek a pázsit régi határának íves vonalát követik. A középrizalitot oszlopcsarnok, erkély és órás attikaterület emeli ki. Az udvarban az ablakszemöldökök különböző kialakítása figyelemreméltó a fő és melléktraktusra való utalásként. A belső helyiségek felszerelései, amennyire fennmaradtak, lényegében 1853/54-ből származnak.
Az étkező traktus, amelyet Nicoló Pacassi építtetett, az egykori Sinzendorfi ház helyén található, és körülbelül 1756-ban került a császár birtokába. A bejárati frontot egy vadászatot mintázó szobrokkal díszített oszlopcsarnok uralja. Belül egy nagy ovális étkezőterem található, amelynek falait épületfestészet tagolja (sajnos csak részben maradtak fenn); Vinzenz Fischer mennyezetfreskója pedig puttókat ábrázol sólyomvadászat közben.
A kastélyszínház 1753-ban épült Nicoló Pacassi tervei alapján. A park bejáratára néző oldalon ívelt oromzatú, magas oszlopcsarnok található, a falfelületeket bemélyített részek és felhelyezett lapok tagolják. A belső felszerelésből már csak az auditóriumban található késői barokk festmény maradt fenn illuzionisztikus építési formában; az oszlopdíszekkel ellátott, virágfüzéres és puttós felső terület a 19. században lett kiegészítve.
(forrás: schloss-laxenburg.at)
Kastélypark belépő
Felnőtt napijegy: 3,50 euro/fő
Felnőttek 10 fős csoportja: 28,00 euro
Komp a Franzensburghoz: 0,7 euro/fő
A programunk mindenki számára fakultatív, nem kértünk kastélypark vezetést!
A kastélyhoz körülbelül 11 órára érünk, a hazaindulást 16:00 órakor tervezzük.
Az indulás a XIV. kerület Mogyoródi út és a Hungária körút sarkán lévő murvás parkolóból lesz reggel 7:00 órakor. (Részletes térképet a travelbus.hu oldal jobb oldali gombsorában találtok).
Az egész napos autóbuszbérlés díja: 15.500 Ft személyenként, mely az oda és a visszautat tartalmazza, de további költségeket nem.
Az autóbuszbérlés előleg díja 8.000 Ft személyenként, mely része a kirándulás árának, abból levonandó. A fennmaradó összeget akár utalva, akár a kirándulás alatt készpénzben is ki lehet fizetni.
Jelentkezni a travelbus.hu oldalon a – több helyen is megtalálható – „jelentkezem” gomb segítségével, vagy a felső menüsor „Jelentkezés” menüpontjára kattintva lehet.
A kitöltött jelentkezési lap elküldését követően szinte azonnal egy automatikus válaszlevelet kaptok, melyet 1-3 napon belül egy visszaigazoló levél követ.
A regisztráció sikerességéről vagy sikertelenségéről is küldünk értesítést.
Nagyon fontos!
Kérjük, hogy az előleg díjat, csak a jelentkezésetek visszaigazolását követően utaljátok!!! Kérünk Benneteket továbbá, hogy az utazási költségen kívül egyéb összeget NE utaljatok!
Az előleg díjat legkésőbb a – sikeres visszaigazolást követő – 3. munkanapig szükséges befizetni, a jelentkezés csak akkor minősül véglegesnek, ha az összeg befizetésre került.
Ezt postai, vagy banki úton is lehet utalni az alábbi számlára:
Travel-Bus Bt.
Bankszámla szám:
OTP 11717009-21414343-00000000
Utalás esetében kérjük a megjegyzés rovatban tüntessétek fel a kirándulás pontos dátumát és a jelentkező nevét, amennyiben az eltér a számla tulajdonosától. Az összeg beérkezését követően emailben elektronikus számlát küldünk, mely igazolja a befizetést.
Bővebb információt a https://travelbus.hu/utazasi_feltetelek/ címen olvashattok!
Kérjük jelentkezéskor vegyétek figyelembe, hogy nem tartózkodunk folyamatosan a számítógép közelében, sőt igen gyakran kirándulunk. Ebből kifolyólag a jelentkezések feldolgozása 1-3 napot is igénybe vehet. Kérjük a türelmeteket!
Kérünk Benneteket, hogy egy jelentkező egyszerre maximum 3 személyt regisztráljon! Erre sajnos a csoportos visszalépések miatt van szükség.
Végül továbbra is azt kérjük, hogy a jelentkezési lapon kívül egyéb módon ne jelentkezzetek (pl. Facebook Messenger, „Ott leszek” gomb, Esemény hozzászólás), mert ezeket később szinte lehetetlen visszakeresni és ráadásul nem mindig vesszük észre.
Várunk Benneteket szeretettel!