- Egynapos autóbusz kirándulásunkon Dél-Dunántúl kerül célkeresztbe.
Hogy mi minden található itt? Annál sokkal több, mint amennyi időnk van…
- Van okunk azt mondani, hogy Magyarország egyik legérdekesebb, legkülönlegesebb temploma található Beremenden. A Megbékélés Kápolnát különböző nemzetiségek építették fel a béke jelképéként.
- Máriagyűd az ország legidősebb kegyhelye, a Tenkes alján festői szépségű látvánnyal bír. Története a Római Birodalom korára nyúlik vissza.
- A Villányi borvidék egyik legszebb látványosságát látogatjuk meg, a Palkonyai műemlék pincesort, egy igazi ékszerdobozt.
Egy Paksi pihenőt követően…
11 óra körül vár bennünket Murin Ferenc a „Megbékélés Kápolna, Beremend” alapítvány kuratórium elnöke.
A kápolna 1998-ban nagyrészt adományokból épült, és a történelem nem is olyan messzi, viharos éveinek állít emléket. Az 1990-es évek elején a település közvetlen közelében zajlott a délszláv háború. Ennek eredményeként a baranyai Beremendre is számos menekült érkezett. A községben fekvő domb tetejéről láthatták a horvát baranyai templomok és a településeik pusztulását.
1998. május 31-én szentelték fel, és a magyarok és horvátok mellett a Magyarországról kitelepített németség emléke előtt is tiszteleg. Ebből a sorstragédiából és az őket befogadó, segítő önkormányzat elhatározásából született az a példaértékű, és Magyarországon egyedülálló kezdeményezés, hogy e helyen épüljön egy ökumenikus kápolna a különböző nemzetiségek és vallások megbékélésére. (Forrás: megbekeleskapolna-beremend.hu)
A kápolna altemplomában kiállítás is vár bennünket: a beremendi szőlőhegy természeti értékeit bemutató tárlat a beremendi kristálybarlang kincseit, a környék sajátos kőzeteit, régészeti tárgyakat és a térség többmillió éves fosszíliáit mutatja be.
A látogatásunkért nem kérnek belépődíjat, de adományt szívesen elfogadnak. Mi személyenként 800 Ft-ra gondoltunk, de ez a saját döntésetek, mennyit szeretnétek adni. Az adományt egyben szoktuk fizetni, de aki egyénileg szeretné ezt megtenni, Murin Ferenctől kérhet elérhetőséget.
13 órára már Máriagyűdön várnak bennünket…
Máriagyűd a Mária-tisztelet egyik legrégebbi magyarországi kegyhelye. A 10. század végén a környéken a szász Querfurti Brúnó missziós érsek kezdte meg a pogány lakosság térítését. A 14. században a környék plébániatemplomai sorra elnyerték a búcsúkiváltságokat. A mohácsi vészt követően Gyűd lakossága reformátussá lett, de a templomot a török nem rombolta le, így az épületet előbb szerb ortodoxok, majd magyar reformátusok is használták istentisztelet céljára.A 17. század végén kezdődtek a templomnál a Mária-jelenések. A siklósi ferencesek közbenjárására a templom ismét a katolikusoké lett, és a 18. század első harmadában – főképp az 1737-38-as pestisjárvány idején – már nagy jelentőségű kegyhellyé vált.
Ekkoriban létesült Gyűdön ferences rendház, és magát a templomot is kibővítették. Miután a csodás gyógyulások továbbra is folytatódtak, VII. Pius pápa 1805-ben búcsúkiváltságokkal látta el Máriagyűdöt. (Forrás: pecsiegyhazmegye.hu)
Az élménydús tárlatvezetést Keresztes Andor plébános úr fogja tartani nekünk, ennek díja csapatunk részére 8.000 Ft, melyet létszámunk arányában osztunk szét (pl.: 20 fő esetében: 400 Ft/fő).
Ezt követően már nem vagyunk időhöz kötve. Körülbelül fél órás buszozás után érünk Palkonyára.
A Villányi-hegység északkeleti végén található, egyutcás falu számtalan kincset rejt a turisták számára a pincéken túl is, hiszen egyre több étterem és rendezvény teszi színessé az idelátogatók élményét.
Palkonyai műemlék pincesor
Palkonya ma is hűen őrzi a XVIII. században betelepített német szőlőművesek építészeti kultúráját. A község legnevezetesebb műemlék együttese természetesen a faluvégi domboldalt beborító, 53 présházból álló pincesor, amely első ránézésre akár egy külön „pincefalu”-nak is tekinthető. Afféle falu a faluban. Érdekessége, hogy a domboldalba pincelyukak bejárata elé épített présházak szinteltolással, 5 utcában oszlanak el. A lakóházak fele védett műemlék, így Palkonya településképének és épített környezetének megóvása érdekében a helyi építészeti érdekvédelemmel, településvédelmi követelménnyel őrzi a hagyományos sváb építészeti értékeket. A helyi védettséget az adott épületen kis kerámia házacska jelképezi.
A hazaindulást 16:30 óra körül terveztük.
- Az indulás a XIV. kerület Mogyoródi út és a Hungária körút sarkán lévő murvás parkolóból lesz reggel 7:30 órakor.
- Az egész napos autóbuszbérlés díja: 16.500 Ft személyenként
- SZÉP-kártyával fizetés esetén az utazás költsége: 17.100 Ft személyenként.
- Az autóbuszbérlés előleg díja 8.000 Ft (SZÉP-kártya esetében: 8.290 Ft) személyenként, mely része a kirándulás árának.
- A fennmaradó összeget akár utalva, akár a kirándulás alatt készpénzben is ki lehet fizetni.
- Jelentkezni a weboldalon megtalálható – „jelentkezem” gomb segítségével, vagy a felső menüsor „Jelentkezés” menüpontjára kattintva lehet.
- Jelentkezés menetét az utazási feltételekben olvashatjátok vagy kérjetek telefonon segítséget tőlünk:
- Zita: +3620 216 2752
- Gábor: +3620 4343 895
Várunk Benneteket szeretettel!