Szatmár-Bereg Magyarország legkeletibb csücske, ahol a Tisza az úr, a kis Túr csak úgy siet, a Szamos épít, ahogyan a Bátoriak tették egykor. Ennyit talán még mindannyian tudunk Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéről, de tudjátok-e, hogy itt található egy csaknem 700 éves templom Csarodán, a legkülönlegesebb temető, a „Nemtudom” szilva, a Luby rózsakert, a cibere és Európa egyetlen alulcsapós vízimalma?
Ez a turizmus szempontjából sokáig igazságtalanul mellőzött szeglet, mára az egyik legszebb vidéke lett kicsi országunknak…
Nem tudunk mindent megmutatni Nektek, de igyekeztünk olyan helyszíneket választani, melyek különlegesek és nincsenek egymástól nagy távolságra.
A Bereg talán egyik legszebb kulturális hagyatéka a tákosi református templom, a Mezítlábas Notre-Dame. Legősibb része 1766-ban épült. Az építési dátumot megörökítő „kazettán” olvashatjuk: „ANNO 1766-BAN, DIE 30 JUNY”
Azt tartják róla, hogy: „a nép emelte magának fából és sárból”, abban az időben, amikor Mária Terézia rendelkezései megtagadták a követ és a téglát a reformáció híveitől. A tákosiak megmutatták, hogy akkor is szép templomuk lesz. A királynői utasítások ellenére megépítették abból, ami adva volt bőven a beregi embernek: fából és sárból, mint a fecske a fészkét…
A templom malomköveken állt, erre kerültek rá a nagyméretű talpgerendák. Favázas rendszerben épült, a vázak közötti részt paticsfal tölti ki. 1784-ben a templomot nyugat felé kibővítik, elkészül a „renováta”. A mennyezeti kazettán olvashatjuk: „RENOVÁTA: ANNO 1784.” Ez a rész is gerendavázas, de többszöri romosodás után egy-egy oszlop közét vályoggal falazták vissza. A templom egészében a középkori gótikus építészet stílusjegyeit hordozza magán.
Teremtemplom, keleten poligonális sokszög végződésű. A tetőszék kötési rendszere, kötőelemei és csomóponti jelet a középkori faépítészet egy kései példája. A bejárat előtt a lekontyolt nyeregtetős cinterem foglal helyet.
A templom paticsfala ellenére is dacol az idővel, „állja a sarat”, pedig lassan közeledik 250. évéhez.
Tárlatvezetőnk Valika lesz, körülbelül 11 órától.
A belépőjegy ára: 1.000 Ft/fő
Innen Csarodára buszozuk egy újabb gyöngyszemhez.
A Csaronda-patak árteréből kiemelkedő csarodai református templom Magyarország egyik legismertebb középkori eredetű falusi temploma, amelyet az Árpád-kori templomok mintapéldájaként szokás említeni. Csaroda valóban olyan stílusjegyekkel rendelkezik, amelyek az Árpád-kori templomokat jellemzik. Sokáig úgy tartották, hogy a templom a 13. században épült. Azonban a templom építésével szinte egy időben készülő, a hajó északi falán látható mosolygószentek freskói ikonográfiai és stiláris szempontból azt feltételezik, hogy a templom valamivel később, a 14. század első harmadában épülhetett.
A szentélyben, a diadalíven és a hajóban több rétegű kifestés található. A csarodai református templom a mosolygó szentek templomaként híresült el. Ezek a bizánci hatásokat mutató falképek a Felső-Tisza-vidék legkorábbi freskói közé tartoznak.
A hajót deszkamennyezet fedi, amelyet díszített lécek osztanak kazettákra. A kazetták sarkait forgórózsás rozetták díszítik. Igen figyelemre méltó a mennyezet középpontjában található dedikációs láda, más néven királykazetta. (forrás: oroksegtura.hu)
Belépődíj: 300 Ft/fő
Ismét buszra pattanunk és Nagyar felé vesszük az irányt…
A Petőfi-fa vagy Petőfi fája (ahogyan a népnyelv nevezi), egy 6 méter törzskerületű, 25 méter magas elpusztult tölgyfa csonk Nagyar település határában, ahol a szájhagyomány szerint Petőfi Sándor a valaha hatalmas lombkoronájú fa alatt, vagy annak közelében írta, illetve ez a környék ihlette „A Tisza” című versét. Az egykori ártéri tölgyeserdőből megmaradt több mint 200 éves kocsányos tölgy, a Nagyari-Túr partja közelében áll és 1961 óta védett. A község Petőfi emlékéhez méltóan rendezetté tette a fa környezetét és az irodalmi emlékhelyként is számon tartott területen, egy emlékkertet alakítottak ki. (forrás: wikipedia)
Luby-kastély – a rózsák kastélya
Nagyar, a jellegzetes szatmári falu, ahol a Kis-Túr siet a Tiszába, az elmúlt években fontos idegenforgalmi célponttá vált a gyönyörűen újjávarázsolt Luby-kastélynak köszönhetően. A kívül-belül felújított klasszicista stílusú épületet pompás rózsaliget öleli körül, a szökőkutas, zenélő kertben, a trópusi pálmaház mellett szabadon sétálgató pávák tehetnék feledhetetlenné a látogatást.
Az eredetileg felvidéki származású Luby család szatmári ágának története a 18. század második felében kezdődött. A második világháború végéig eltelt másfél század alatt minden generációjuk értéket teremtett és hagyott örökül a jövő számára. A családban hagyomány volt a közéleti szerepvállalás, valamint a kultúrához való kapcsolódás. Luby Margit, Luby Géza lánya, tanár és híres néprajzkutató volt, értékes néprajzi műveket hagyott hátra. A Luby család szoros kapcsolatot ápolt kora több jellegzetes szellemiségével is: Kölcsey Ferenccel, Petőfi Sándorral és Herman Ottóval. A család Petőfi Sándorhoz kapcsolódó barátsága híresen jó volt, a költő nem egyszer vendégeskedett náluk és hűsölt a kastély valamelyik rózsalugasában. (forrás: Luby.hu)
A téli időszakban a pompás rózsák és a pávák kicsit megfakultak, de kérésünkre Edit, az intézmény igazgató-helyettese szívesen mesél nekünk a kastély történetéről, körülbelül 14 órától.
Belépődíj: 1.000 Ft / fő
A kastélyban ebben az időszakban sajnos nincs fűtés, így maradunk felöltözve. Mellékhelység használható.
és… buszra szállunk, a következő helyszínünk Szatmárcseke.
A faluközpontjától alig száz méterre, Szigetnek nevezett helyen található az Európa-szerte ismert református temető. A Himnusz költőjének, Kölcsey Ferencnek itt lévő sírja és a különleges kopjafák miatt a magyar turisták zarándokhelye.
Csekén – a Kölcsey család néhány márvány síremlékétől eltekintve – csak fa sírjelek találhatók, a máshol mindent uraló műkő sírkövek ismeretlenek. Ez a műemléki védettségnek köszönhető, mivel csak a hagyományos fejfás temetkezést engedélyezik. A tölgyfából készített, másfél, két méter magas fejfák sorokba rendezve, feliratukkal nyugat felé tekintenek.
A fejfák anyaga szinte minden esetben tölgyfa. Kifaragását helybeli specialisták, ácsok vagy kerékgyártók végezték. Fizetséget nem kértek érte, a hozzátartozók különféle természetbéli juttatásokkal (szalonnával, kolbásszal és az elmaradhatatlan pálinkával) honorálták fáradozásukat. (forrás: reformacio.mnl.gov.hu)
Rövid buszozás után elérjük mai utolsó állomásunkat, Túristvándit.
A Túristvándi vízimalom az egyetlen, ma is eredeti helyén álló, működőképes formában megmaradt ipari műemlék, Közép-Európában is ritkaságnak számít.
A Túron épült három hajtókerekes, alulcsapós vízimalom a XVIII. században épült, de helyén már minden valószínűség szerint a XV. században is malom működött, mely akkor a Kölcsey családé volt. Öröklés útján került az istvándi uradalommal együtt a Kende családhoz, és ennek tulajdona volt 1945-ig. A lisztelőmalmok mellett régebben egyéb kalló, fűrész, stb. malmok működtek. Úgy tudjuk, hogy a Túristvándi vízimalomhoz gubakalló is tartozott, melyet 1899-ben szüntettek meg. (Gubakallózás: a gubapokróc vízbe avatása és sűrítése, vízhatlanná tétele a magasból rázúduló vízsugár verő és kavaró ereje által.) forrás: oroksegtura.hu
Belépőjegy: 500 Ft/fő
A hazaindulást 16:30 óra körül tervezzük.
Az indulás a XIV. kerület Mogyoródi út és a Hungária körút sarkán lévő murvás parkolóból lesz reggel 7:00 órakor. (Részletes térképet a travelbus.hu oldal jobb oldali gombsorában találtok).
Az egész napos autóbuszbérlés díja: 19.000 Ft személyenként, mely az oda és a visszautat tartalmazza, de további költségeket nem.
Az autóbuszbérlés előleg díja 8.000 Ft személyenként, mely része a kirándulás árának, abból levonandó.
Ha rendelkezel TravelBus Utazókártyával minden kiránduláson 10%-ot jóváírunk, mely bármelyik alkalommal felhasználható az utazási költség csökkentésére, mentességére.
Ha a kártyádon a jelentkezéskor rendelkezel 8000 ponttal, nem szükséges előleget utalnod, mert a pont egyben fedezet is az esetleges visszalépésre.
A fennmaradó összeget akár utalva, akár a kirándulás alatt készpénzben is ki lehet fizetni.
Jelentkezni a travelbus.hu oldalon a – több helyen is megtalálható – „jelentkezem” gomb segítségével, vagy a felső menüsor „Jelentkezés” menüpontjára kattintva lehet.
A kitöltött jelentkezési lap elküldését követően szinte azonnal egy automatikus válaszlevelet kaptok, melyet 1-3 napon belül egy visszaigazoló levél követ.
A regisztráció sikerességéről vagy sikertelenségéről is küldünk értesítést.
Nagyon fontos!
Kérjük, hogy az előleg díjat, csak a jelentkezésetek visszaigazolását követően utaljátok!!! Kérünk Benneteket továbbá, hogy az utazási költségen kívül egyéb összeget NE utaljatok!
Az előleg díjat legkésőbb a – sikeres visszaigazolást követő – 3. munkanapig szükséges befizetni, a jelentkezés csak akkor minősül véglegesnek, ha az összeg befizetésre került.
Ezt postai, vagy banki úton is lehet utalni az alábbi számlára:
Travel-Bus Bt.
Bankszámla szám:
OTP 11717009-21414343-00000000
Utalás esetében kérjük a megjegyzés rovatban tüntessétek fel a kirándulás pontos dátumát és a jelentkező nevét, amennyiben az eltér a számla tulajdonosától. Az összeg beérkezését követően emailben elektronikus számlát küldünk, mely igazolja a befizetést.
Bővebb információt a https://travelbus.hu/utazasi_feltetelek/ címen olvashattok!
Kérjük jelentkezéskor vegyétek figyelembe, hogy nem tartózkodunk folyamatosan a számítógép közelében, sőt igen gyakran kirándulunk. Ebből kifolyólag a jelentkezések feldolgozása 1-3 napot is igénybe vehet. Kérjük a türelmeteket!
Kérünk Benneteket, hogy egy jelentkező egyszerre maximum 3 személyt regisztráljon! Erre sajnos a csoportos visszalépések miatt van szükség.
Végül továbbra is azt kérjük, hogy a jelentkezési lapon kívül egyéb módon ne jelentkezzetek (pl. Facebook Messenger, „Ott leszek” gomb, Esemény hozzászólás), mert ezeket később szinte lehetetlen visszakeresni és ráadásul nem mindig vesszük észre.
Várunk Benneteket szeretettel!