kirandulas_20241214



 


Szlovákia – Besztercebányai terület

Ma két kisebb túrát terveztünk Nektek, melyek közepesen könnyűnek mondhatók, de a látványos helyek megközelítése okozhat nehézségeket.  Természetesen ezek fakultatív kitérők.

Már az elején szeretnénk megkérni Benneteket, hogy a városban sétálós sima talpú félcipőtöket hagyjátok otthon!!! Lehetőleg túrabakancsban, de legalább jól bordázott, bokát jól tartó cipőben gyertek! A területeken lehetnek sárosabb, síkosabb szakaszok, előfordulhat, hogy a turista utat kidőlt fák zárják el, amit  kénytelenek leszünk megkerülni.


A kirándulásunk most következő ötletét a Turista Magazin oldalról csentük…

Szinte alig lépjük át a szlovák határt, Teszérnél (Hontianske Tesáre) leparkolunk a vasútállomásnál. A vasút mentén haladva az utunkat keresztező ösvény bekanyarít bennünket az erdőbe, ahol a Tesárska roklina (szurdok) található.

Az 1999 óta védett szurdokot az Északnyugati-Kárpátok külső vulkáni övének óriása, a mintegy 20 kilométeres átmérőjű kalderával rendelkező Selmeci-rétegvulkán által kiszórt törmelékbe, vulkáni konglomerátumba vájta be egy aprócska vízfolyás. A mindössze 200 méter hosszú szurdok hihetetlenül látványosan szűkül össze egyre inkább a fejünk felett, a végén pedig egy apró forrás csörgedezik a félhomályban.

Az erdő szélén található padoktól induló apró ösvényen azonban még különlegesebb felfedezést tehetünk. Mintegy 20 méter magasan ugyanis hatalmas lyuk tátong a sziklafalban. A szintkülönbséget egy vaslánc és a sziklába vájt lépcsők segítségével küzdhetjük le, s odafent igazi meglepetésben lesz részünk.

Szemmel láthatóan egy mesterséges üregről van szó ugyanis, az előcsarnokból nyolc fülkét vájtak gondos kezek a sziklába. Az üregeket állítólag a török elől menekülő falusiak készítették és használták, ide rejtették el terményeiket, s minden bizonnyal ők maguk is itt bujdostak néha.

Arra nagyon kell figyelni, hogy a puha, üledékes kőzet omlásveszélyes, nem érdemes közel menni, vagy a sziklák alá állni!

Visszafelé ugyanezen az úton haladunk a vasútállomásig.

Ez a túra mindössze 3 kilométer oda-vissza.


Innen körülbelül 45 percet utazunk busszal, ahol egy újabb kihívás vár bennünket…


Régi idők történelme köszön vissza Szlovákia déli részén, a Korponai-fennsíkon (Krupinská planina), ahol Csábrág (Čabraď) várromja emelkedik.

Eredetileg az őrvárat, amelyet 1276-ban említ először az írás, a közép-szlovákiai bányavárosokba vezető útvonal védelmére építették. A 16. században törökellenes erődítménnyé alakították át, amely sikeresen ellenállt minden török támadásnak. A 17. században a Koháry család szerezte meg a várat, akik azt a kényelmesebb Szentantalban álló kastélyba kötözésük után 1812-ben felgyújttattak. A vár azóta pusztulásnak indult.

Csábrág vára több részből áll. A hegytetőn helyezkedik el a palota, melyet a belsővár falai öveznek. Az alsó szinteken hatalmas, négyszögletes bástyák által erődített védőövek húzódnak. A romokat a fák és bokrok részben benőtték, több emeletes falai azonban így is rendkívül látványosak. A hegy alatt található a kicsiny Csábrágváralja település, mely ma már lakatlan, házai düledeznek, pusztulnak.

A csábrági várdomb és környéke nemzeti természetvédelmi terület Szlovákia leggazdagabb hüllő-lelőhelyével (főleg nagyszámú sikló él itt).

Ez a túra összesen 6 kilométer oda-vissza,  a végén emelkedővel, mivel a várrom egy dombon van.


A hazaindulást sötétedés előtt tervezzük


Az indulás a XIV. kerület Mogyoródi út és a Hungária körút sarkán lévő murvás parkolóból lesz reggel 7:30 órakor. (Részletes térképet a travelbus.hu oldal jobb oldali gombsorában találtok).
Az egész napos autóbuszbérlés díja: 14.000 Ft személyenként, mely az oda és a visszautat tartalmazza, de további költségeket nem.
Az autóbuszbérlés előleg díja 8.000 Ft személyenként, mely része a kirándulás árának, abból levonandó. A fennmaradó összeget akár utalva, akár a kirándulás alatt készpénzben is ki lehet fizetni.
Jelentkezni a travelbus.hu oldalon a – több helyen is megtalálható – „jelentkezem” gomb segítségével, vagy a felső menüsor „Jelentkezés” menüpontjára kattintva lehet.
A kitöltött jelentkezési lap elküldését követően szinte azonnal egy automatikus válaszlevelet kaptok, melyet 1-3 napon belül egy visszaigazoló levél követ.
A regisztráció sikerességéről vagy sikertelenségéről is küldünk értesítést.
Nagyon fontos!
Kérjük, hogy az előleg díjat, csak a jelentkezésetek visszaigazolását követően utaljátok!!! Kérünk Benneteket továbbá, hogy az utazási költségen kívül egyéb összeget NE utaljatok!
Az előleg díjat legkésőbb a – sikeres visszaigazolást követő – 3. munkanapig szükséges befizetni, a jelentkezés csak akkor minősül véglegesnek, ha az összeg befizetésre került.
Ezt postai, vagy banki úton is lehet utalni az alábbi számlára:
Travel-Bus Bt.
Bankszámla szám:
OTP 11717009-21414343-00000000
Utalás esetében kérjük a megjegyzés rovatban tüntessétek fel a kirándulás pontos dátumát és a jelentkező nevét, amennyiben az eltér a számla tulajdonosától. Az összeg beérkezését követően emailben elektronikus számlát küldünk, mely igazolja a befizetést.
Bővebb információt a https://travelbus.hu/utazasi_feltetelek/ címen olvashattok!
Kérjük jelentkezéskor vegyétek figyelembe, hogy nem tartózkodunk folyamatosan a számítógép közelében, sőt igen gyakran kirándulunk. Ebből kifolyólag a jelentkezések feldolgozása 1-3 napot is igénybe vehet. Kérjük a türelmeteket!
Kérünk Benneteket, hogy egy jelentkező egyszerre maximum 3 személyt regisztráljon! Erre sajnos a csoportos visszalépések miatt van szükség.
Végül továbbra is azt kérjük, hogy a jelentkezési lapon kívül egyéb módon ne jelentkezzetek (pl. Facebook Messenger, „Ott leszek” gomb, Esemény hozzászólás), mert ezeket később szinte lehetetlen visszakeresni és ráadásul nem mindig vesszük észre.

Várunk Benneteket szeretettel!

Egynapos utazás ajánlatok, ötletek