Az élénk érdeklődésre tekintettel, megismételjük az eseményt, de pár nappal korábban és hétköznap.
- Rövid sétával ellátogatunk az ijesztő nevű Honti-szakadékhoz
- A Hont Csitári Kegyhely különleges energiával bír és egy rejtélyes történettel
- Palóc-fogások a Várkapitány étteremben
- Vonatozás Kemence felucskából Feketevölgyig és vissza
A 2-es főúton, Rétságon tartott pihenőt követően…
nem messze található Hont község
Az ember a jégkorszak után jelent meg ezen a vidéken. A régészet tanúsága szerint a letelepedés első nyomai a középső paleolit korba, kb. 8000 évvel ezelőttre nyúlnak vissza.
A település a középkorban Hont vármegye első székhelye volt, és a Hontpázmány nemzetség ősi birtokát képezte. Nevét első ispánjáról, a X. század végén – valószínűleg Gizella királyné kíséretében – Magyarországra érkező Hunt lovagról kapta. (forrás: wikipedia)
Először a 2-es főút mellett parkolunk le, innen sétálunk fel a Honti-szakadékhoz
A Börzsöny északi peremén, Nógrád megye és egyben Magyarország Szlovákiával közös határának közvetlen közelében van egy olyan völgyszoros, ami látványos és egyben izgalmas felfedezést nyújt az ide ellátogató turisták számára. A partfalakkal körbevett és a hegység földtörténetét elénk táró vadregényes szurdok természetvédelmi terület, de bárki számára látogatható, aki nem rongálni, hanem csupán megcsodálni szeretné ezt az egyedülálló geológiai helyszínt. A Honti-szakadékot legkönnyebben Hont község határában elhaladó 2-es útról érhetjük el, ahonnan csupán pár száz métert kell gyalogolnunk a tanösvényen, hogy beérjünk a híres „szakadásba”.Eleinte dzsindzsás szedressel, csalánossal és bodzafákkal szegélyezve haladunk enyhe emelkedésben a szakadék belseje felé, ahol a nyáron alig csordogáló ér hóolvadáskor és csapadékos időszakokban látványos vízeséssel zúdul alá, folyamatosan koptatva ezzel a többállagú kőzetet, ami oly izgalmassá teszi ezt a környezetet. Ennek az eróziós folyamatnak köszönhetően tárul elénk a hegység kialakulásának változatos története, mely az egykor itt hullámzó tengerek és tűzhányók emlékét is páratlan módon egyszerre őrzi. (forrás: turistamagazin.hu)
Visszatérve az autóbuszhoz, 1-2 kilométert utazunk…
A Börzsöny északi részén, Hont határában lévő Csitári kútyika régi szent helye a környékbelieknek, ami talán már a 18. században megvolt. Ez utóbbit látszik bizonyítani egy 1736 és 1739 között készült földrajzi leírás. Ez egy, a falu hegyeiben lévő “gyönyörű forrás"-ról tudósít, ami “a Remete lakásánál csurog ki. Látnivalók: - A három csodatevő forrás - A kápolna és kőkereszt - Drégelyvár Alagút - A juhász fiú szobraA legendás forrás és a Tsitári-kápolna egy fákkal és tujasorral takart kis kertben foglal helyet, amire a mit sem sejtő erre járó talán rá sem hederítene, első pillantásra annyira jelentéktelennek tűnik a lombok mögött megbújó kegyhely. Pedig mindenképp érdemes ide betérni. Ha másért nem, a festői környezetért, illetve a hűsítő forrásvízért, ami nyáron különösen üdítő.
1852 nyarán egy váci asszonynak „imádkoztában” megjelent Szűz Mária. Az asszony a csodálatos eseményt elmesélte a helyieknek, majd hazatérte után a váciaknak is, ahonnan „ötszáz hitbuzgó aszszony”-nyal tért vissza a Kutyikához, „kik lobogókkal, énekekkel jöttek üdvözölni a kútban megjelent szűz Máriát.” (forrás: bucsujaras.hu)
Drégelypalánk szomszédságában, a Hont-Tsitári kegyhely közelében található egy ismeretlen eredetű barlang, mely Drégelyvár irányába mutat. A labirintusszerű, valószínűleg emberi kéz által épített földalatti folyosó ismeretlen korú és ismeretlen rendeltetésű. Az alagút sokak fantáziáját megmozgatta. Drégely vára közelében is erősen tartja magát az a történet, hogy a Szondi-alagút összeköttetésben áll a várral. A legenda szerint ezen a titokzatos alagúton jártak imádkozni a Drégely várban lakók a Tsitári kápolnához. (kirandulastervezo.hu)![]()
12:00 és 13:00 óra között a Várkapitány étterem vendégei leszünk.
Cecília, az étterem vezetője, az alábbi kínálattal vár bennünket: 1. Menü Palócgulyás Juhtúrós sztrapacska sertéspörkölttel 2. Menü Csontleves Rántott sertéskaraj rizi-bizivel és savanyúval
A menü ára bruttó 3000 ft/ fő.
Az ételintoleranciások étkeztetését is tudják vállalni ezen az áron.
Kérünk Benneteket, hogyha szeretnétek ebédelni, válasszatok a fenti lehetőségek közül és jelentkezéskor a megjegyzésben írjátok meg nekünk!
De még nincs vége a napnak, hiszen nemsokára indul a vonatunk!
Kemence falucska a Börzsöny egyik gyöngyszeme! A település még az Árpád-korban jött létre. Mezőgazdasági terület az Ipoly keskeny völgyében kevés volt, a Börzsöny északi oldalán kialakított földek sem adtak nagy termést (Kemence község nevét a szlovák Kameny [köves] szóból származtatják, ez is erre enged következtetni), az itt élőknek mindig is az erdő adta a megélhetést. A fakitermelést a keskeny nyomtávú kisvasút biztosította. A Kemence környéki, 600 mm-es, egykor több mint félszáz kilométernyi hálózatból ma már csak a csarnavölgyi vonal nem egészen nyolc kilométere fekszik a helyén. De megvan, és őrzi az egykori börzsönyi erdei pályák hangulatát. (forrás: kisvasut.hu)

Kemence végállomáson egy kis vasúttörténeti múzeum is található és talán a büfé és a mellékhelyíség is nyitva lesz.
Terveink szerint itt nem kirándulunk, csupán vonatozunk egyet oda-vissza. A vonatok indulása és visszaérkezése (ami bennünket érinthet) az alábbi időpontokban lehetséges:
Indulások Kemencéről:
15:30
|
Érkezés Feketevölgy kitérőbe:
16:08
|
Visszaindulás Feketevölgy kitérőből:
16:18
|
Érkezés Kemencére:
16:41
|
A kisvasút menetjegy ára oda-vissza: 2.700 Ft személyenként
A hazaindulást (visszaérkezésünktől függően) legkésőbb 17:00 órakor terveztük.
- Az indulás a XIV. kerület Mogyoródi út és a Hungária körút sarkán lévő murvás parkolóból lesz reggel 7:30 órakor.
- Az egész napos autóbuszbérlés díja: 13.500 Ft személyenként
- SZÉP-kártyával fizetés esetén az utazás költsége: 14.000 Ft személyenként.
- Az autóbuszbérlés előleg díja 8.000 Ft (SZÉP-kártya esetében: 8.290 Ft) személyenként, mely része a kirándulás árának.
- A fennmaradó összeget akár utalva, akár a kirándulás alatt készpénzben is ki lehet fizetni.
- Jelentkezni a weboldalon megtalálható – „jelentkezem” gomb segítségével, vagy a felső menüsor „Jelentkezés” menüpontjára kattintva lehet.
- Jelentkezés menetét az utazási feltételekben olvashatjátok vagy kérjetek telefonon segítséget tőlünk:
- Zita: +3620 216 2752
- Gábor: +3620 4343 895
Várunk Benneteket szeretettel!