Jelenlegi létszám: 26 fő
Első helyszínünk Bátonyterenye város legfőbb nevezetessége a késő barokk, hagymakupolás Gyürky-Solymossy kastély és a körülötte lévő 13 hektáros angolpark, amely a város északi végén fekszik a helyi vasútállomás mögött.
A kastély a Kárpát-medence északi részének nevezetes barokk kastély-típusának legdélibb példája, Magyarország egyetlen ilyen építménye, melyet a nyugati homlokzat két sarkán lévő „hagymakupolás” oldaltorony tesz jellegzetessé. A földszinten és az emeleten 3-3 szoba nyílik boltíves mennyezetekkel, az oldalszobák toronyerkéllyel vannak kibővítve. A keleti házrészben egy-egy sarokszoba található. Az épületet körbefutó párkány díszíti, manzárdtetős, tornyain zsindelyes hagymasisakok vannak. A kastélyt az 1840.es évek végéig a Gyürky család nyári lakként használta. Az 1900-as években házasság révén a Solymossy család birtokába került a kastély és a kastélypark, amely átépítésre került.
A kastélyban a településről elszármazott id. Szabó István szobrászművész születésének centenáriumi évfordulóján 2003. augusztus 31-én nyílt meg a "Fába faragott élet" címet viselő állandó emlékkiállítás a Kossuth-díjas szobrászművész tiszteletére.
A jegyárak kissé elavultak, de friss információt nem találtunk róla:
Teljes árú jegy 250 Ft, kedvezményes jegy 150 Ft.
Terveink szerint körbesétáljuk a kastélyt, ha lehetséges megnézzük belülről is.
A második állomásunk a Ti ötletetekből származik. Nemtibe megyünk, ahol egy kisebb, nem megerőltető kevesebb, mint 4 kilométeres túrát teszünk, kevesebb, mint 160 méteres szintkülönbséggel. Túrabot (ha van) és jól tapadó, bokát tartó cipő azért szükséges!
A túra leírása a kirandulastippek.hu oldalról származik, mert igen részletes:
Látnivalók: Morgó-gödör, Kőleány, Sárkány-szikla
A Fenyves utca végén lévő szabadon használható parkolóból érdemes egy pár lépést a falu felé menni, a domboldalból remek kilátás nyílik a Mátra hosszan elhúzódó vonulatára. A füves placcról jobbra fordulva induljunk a falu felé, majd az első bal oldali ösvényen, élesen balra fordulva lépünk rá az alig észrevehető ösvényre. Méteresre megnőtt csalánok, szúrós szederbokrok között kanyarog a nehezen követhető csapás, de szerencsére hamar kijutunk a sűrűből. Megjelennek a sárga homokkőfalak, a növényzet megritkul, és már bent is vagyunk a Morgó-gödörben. A helyenként 10-15 méter magas, sárga színű homokkőfalak közt kanyargó száraz szurdokot az erózió, főleg a víz formálta ilyen szokatlanul keskenyre és mélyre. A rövid kb. 100 méter hosszú sziklaszoros falát egy helyen egy emberszerű arc díszíti, mely mára az árok jelképévé vált. Az észak-amerikai sivatagos hegységek kanyonjaira emlékeztető Morgó-gödör rendkívül fotogén, bár vegyük figyelembe, hogy ritkán jön le idáig a napfény, ha be is süt a nap, akkor is nagyok a kontrasztok. A hazánk tájaihoz szokott turistának meglehetősen rendhagyó látványt nyújtó homokkő-szurdokon hamar átérünk, végéből ösvényünk kellemetlenül meredek, csúszós kaptatóval ér ki. Az ismét nehezen követhető csapás élesen balra fordulva bukkan ki a Zöld sáv jelzésű, töredezett aszfaltcsíkon, melyen jobbra kanyarodva folytatjuk túránkat.
A következő Y alakú elágazásnál jobbra tartunk, és rövidesen újabb, ezúttal táblával is jelzett kereszteződéshez érünk. Innen ágazik el a balra tartó, Zöld háromszöggel jelzett út a Bánya-tetői kilátóponthoz, de előbb menjünk jobbra, továbbra is a Zöld sáv jelzéseket követve a Leány-kő felé. Zölddel jelzett utunk ezután kétszer is jobbra tart, majd elérve egy keresztező utat, balra fordulva fut tovább egy erdős kiemelkedés északi oldalában. Rövidesen legyünk résen, jobbra térünk le a széles útról, a Zöld ∆ jelzésű ösvényre, mely meredeken visz fel a hegyre. Amikor már nem látunk több jelzést, a hegyoldalban, balra az erdő fái között, egy meredek részen találunk rá a Kőleány néven elhíresült, oszlopszerű homokkősziklaformációra. A legenda szerint egy helyi ember kaszálni ment a hegyre, lánya tele jó szándékkal ebédet vitt neki, azonban útközben megéhezett és befalta a vitt elemózsiát, találkozván apjával, kérdezte amaz, mégsem hoztál nekem ebédet, mire a lány szemtelenül válaszolt, hogy nem én, váljak kővé, ha hazudok neked. A végeredményt pedig az erdős, meredek hegyoldalban láthatjuk. Ha már idáig felmásztunk, érdemes még egy-két métert megtenni a hegy tetejére, ahonnan szép, bár részleges kilátás nyílik a közeli Kőbánya-hegyre.
Ugyanazon az úton térjünk vissza a fatáblával (Bánya-tető) jelölt elágazáshoz, a jobbra felvezető, Zöld ∆ jelű, széles úton rövid kaptatóval érünk fel a Bánya-tetői kilátóponthoz, melyet egy rekultivált agyagbánya korláttal védett felső peremén alakítottak ki helyi természetjárók. Az északra, a Karancs-Medves vidékére nyíló panoráma tényleg emlékezetes, a kis tisztáson, kulturált pihenőhelyen szusszanhatunk egyet. A már ismert útvonalon térjünk vissza a Zöld sáv jelzésre, majd végig azt követve érünk vissza kiindulópontunkra, a parkolóba vagy Nemti főutcájára, a 23-as útra.
Sárkány-szikla
Nemti főutcája, a Kossuth utca 72. szám alatti régi magtár épülete mögötti részen tudunk leparkolni, a lepukkant épületben egy nem túl hívogató vegyesboltot találunk. A kerítés mellett indul egy jelzetlen ösvény, melyen mintegy 100 méter után érjük el a falu újabb földtani látványosságát, a Sárkány-szikla homokkő-alakzatát. A kis képzelőerővel fekvő sárkányra hajazó szikla tetejéről szép kilátás nyílik a Mátra hegyeire, a szintén erózió által alakított képződmény tüskéit a keményebb kőzet teszi ki, az alatta lévő sárga színű homokkő jóval könnyebben erodálódott. A kopár domboldalban fekvő homokkőkibújás igazán látványos, abszolút megéri a pár perces sétát.
Az indulás a XIV. kerület Mogyoródi út és a Hungária körút sarkán lévő murvás parkolóból lesz reggel 8:00 órakor. (Részletes térképet a TravelBus.hu oldalon, a Kirándulásaink menü pontban találtok).
Az egész napos autóbuszbérlés díja: 10.000 Ft személyenként, mely az oda és a visszautat tartalmazza, de további költségeket nem.
Az autóbuszbérlés regisztrációs díja 5.000 Ft személyenként és része a kirándulás árának. A fennmaradó összeget akár utalva, akár a kirándulás alatt készpénzben is ki lehet fizetni.
Nagyon fontos!
Kérjük, hogy a regisztrációs díjat, csak a jelentkezésetek visszaigazolását követően utaljátok!!! Kérünk Benneteket továbbá, hogy az utazási költségen kívül egyéb összeget NE utaljatok!
A regisztrációs díjat legkésőbb az eseményt megelőző 4. munkanapig szükséges kiegyenlíteni, a jelentkezés csak akkor minősül véglegesnek, ha a regisztrációs díj kiegyenlítésre került. Ezt postai, vagy banki úton is lehet utalni az alábbi számlára:
Travel-Bus Bt.
Bankszámla szám:
OTP 11717009-21414343-00000000
Utalás esetében kérjük a megjegyzés rovatban tüntessétek fel a kirándulás pontos dátumát és a jelentkező nevét, amennyiben az eltér a számla tulajdonosától. Az összeg beérkezését követően emailben elektronikus számlát küldünk, mely igazolja a befizetést.
Bővebb információt a https://travelbus.hu/utazasi_feltetelek/ címen olvashattok!
Regisztrációt kezdeményezni jelentkezési lap segítségével lehet melyet megtaláltok a szabad hellyel rendelkező kirándulások leírása felett, vagy www.travelbus.hu oldalon a „jelentkezési lap” menüpont alatt is.
Kérjük jelentkezéskor vegyétek figyelembe, hogy nem tartózkodunk folyamatosan a számítógép közelében, sőt igen gyakran kirándulunk. Ebből kifolyólag a jelentkezések feldolgozása 1-3 napot is igénybe vehet. Kérjük a türelmeteket!
Kérünk Benneteket, hogy egy jelentkező egyszerre maximum 3 személyt regisztráljon! Erre sajnos a csoportos visszalépések miatt van szükség.
Végül továbbra is azt kérjük, hogy a jelentkezési lapon kívül egyéb módon ne jelentkezzetek (pl. Facebook Messenger, „Ott leszek” gomb, Esemény hozzászólás), mert ezeket később szinte lehetetlen visszakeresni és ráadásul nem mindig vesszük észre.
Várunk Benneteket szeretettel!